paistes jalad 10.06.03 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere
Mu 72-aastasel emal oli novembris killuline puusaluu murd, Rakvere haiglas paigaldati nn poolprotees - nii ütles arst. Luu kasvas kenasti kokku, aga ema liigub suhteliselt hädiselt - esiteks ilmselt kukkumishirmust (kasutab keppi, aga köögis askeldades unustab selle vahel täiesti, mis ju tõestab, et saa ka ilma hakkama), teiseks on jalad paistes, aeg-ajalt päris hullusti.
10-15 aastat tagasi diagnoositi tal südame isheemiatõbi, mõnda aega võttis ta toona ka mingeid ravimeid, nüüd mitte. Küll on tal kõrge vererõhk ja hüpertooniaravimeid on ta võtnud juba ehk paarkümmend aastat.
Perearst sai paistes jalgadele jaole märtgsi lõpus, kirjutas paaril korral rohtu vee väljutamiseks, see pisut aitas, aga mitte eriti. Telefonitsi konsulteeris perearst hiljuti ka kirurgiga, aga põhjust ei osanud temagi pakkuda, vastuvõtule ka ei kutsunud.
Paistetavad mõlemad jalad, luumurru läbi teinu aga oluliselt rohkem, see näeb vahel välja ikka päris hull. Muidu on ema olnud eluaeg väga toimekas inimene, jalad on tal paistetanud varemgi - kolm tundi sünnipäevalauas istumist on talle liig olnud, kuni ma mäletan -, aga siis on turse ikka hommikuks järele andnud
Küsimusi kaks:
* kuhu paistes jalgade pärast pöörduda (perearst tunnistab, et temal on mõistus otsas) ja kuidas seda kodus ravida;
* kas on Eestimaal paika, kus võiks niisuguse luumurru järgel saada taastusravi - korrapärane harjutamine asjatundliku juhendamise all aitaks ehk kõndimishirmust üle saada. Maakonnakeskuses Rakveres sellist võimalust pole, aga 72 aastat pole ka see vanus, kus peaks ilmtingimata vaid tugitoolis istuma - ok, et enam kaerajaani ei tantsi, aga toas ja koduõues võiks ju ikka normaalselt liikuda saada. Lisaks mõjub see hädisus talle psüühiliselt, ta väldib tuttavaidki, sest ei taha, et nad teda sellises seisus näeksid, kirurgi õlgukehitav suhtumine tekitas aga lausa kes-see-santi-ravib - leplikkust. Seda on kurb vaadata, andke palun nõu, kuidas aidata?
murelik tütar

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Tere!

Üldiselt,kui mõlemad jalad paistetavad,tuleks pöörduda esmalt sisearst(südame-)i poole.Kui paistetus puusaoperatsioonist soovitan tegelda ravivõimlemisega.Minu teada on Tallinnas üks taastusravihaigla Kivimäe haigla(end.Raudtee haigla)-võiksite nende poole siis oma murega pöörduda.
Dr.Kaidu Meitern