jala probleemid 31.05.02 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere päevast lugupeetud Dr. Kaidu Meitern,
Mul on mure oma ema pärast. Ta on mul 74 aastat vana ja väga toimekas naine. Teda vaevab aga juba aastaid probleem jalalabadega. Pikemat maad kõndides ja ka kauem aias töötades hakkavad tal jalad talla alt valutama. See tunne pidi olema umbes selline nagu oleksid lihased lühikeseks jäänud ja padjad talla all. Talle on tehtud ka rö-ülesvõte. Öeldi, et võlv on ära vajunud. Ema hakkas vastavalt arstide soovitusele ka taldu rullima ja mingeid võimlemisharjutusi tegema. Abi sellest ei olnud. Kuna elame väikses Lõuna -Eesti linnakeses, siis käib siia ka vahel ortopeed Tartust, kelle juures ema ka käinud on. Talle on tehtud vastutulelikult mitmeid taldu, et teda aidata. Kuid kahjuks mõnede taldadega ei saa ta meetritki kõndida. Mõnega natuke rohkem. On taldu uuesti lihvitud ja sobitatud, kuid suurt abi pole sest olnud. Andke palun nõu, mis võiks veel aidata.
Ette tänades
murelik tütar

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Tere!

Arvan sama meeli,et Te ema jalalaba liigesed(moodustavad piki-ja ristivid.on küllaltki ära vajunud ja sellepärast teevad valu.Õigesse asendisse neid tagasi ei saa(noorematel tehakse seda mõnikord operatsiooni abil)Antud olukorras on kõige õigem leida õige jalats-kas spetsiaalne ortopeediline(müüakse spets poodides)või mugavdada tavalist jalatsit tallatugedega.Samas tuleb öelda ,et ei tohi enam niipalju käia ja tööd nagu vanasti.Ka jalavanne võiks teha,eriti peale koormamist.Võimlemisharjutusi tuleks kõvasti teha,aga vaevalt selles eas inimesed seda teevad.Kokkuvõtteks:sobiv jalats ja mitte üleliia koormata.

Paranemist soovides,dr.Kaidu Meitern