Kõhre kulumine ja sport 10.01.20 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere!
Umbes 5.a tagasi hakkasin tegelema üsna aktiivselt spordiga, peamiselt rühmatreeningutega (body pump, combat, aga ka tantsulised, jooga-laadsed, kerelihaste treeningud). Varsti pärast alustamist vahelduva eduga hakkas häirima valu paremas põlves. Kuna valualikas iga kord asus erinevas kohas ja valu polnud meeletu, ei teinud sellest väga välja. Vahel tegin pausi, vahel piirdusin ravisalvidega.

Kuna kaebused jätkusid, tehti 4a tagasi põlvest röntgenpilt, mis ei näidanud midagi. Asi jäigi nii, et kui põlv hakkas valutama, tõmbasin trennidega tagasi, võtsin kas ibuprofeeni või arsti poolt välja kirjutatud valuvaigistid.

Nüüd aga, kuna valu hakkas häirima igapäevaelu (valu kükitades, trepist alla kõndides, ei saa teha väljaasteid jne) ja hetkel põlve sisemisel poolel on nõrk, kuid pidev valu kestnud mitu nädalat, sai tehtud põlve MRT.

Arsti konsultatsioon on ootamas ees, kuid sinna on veel mitu nädalat aega. Soovin teada, kas selle jutu põhjal, mis on MRT vastuseks, võib jätkata kergemate trennidega (body balance, tants), äkki ka kummituubiga harjutused (cx works) ja kui lootusetu seis üldse on, kui nagu saan aru, mitmes kohas on mainitud grade 3/4 kõhre kulumist?

Lisan siia MRT vastuse:
Parem põlveliiges:Liigeses vähene vedeliku rohkenemine. Tibiofibulaarse liigese taga on väike gangliontsüst. Mediaalse ja lateraalse meniski ees- ja tagasarved on tavalise signaaliga, läbivat vigastust ei sedasta. ACL, PCL, MCL, LCL ja patella ligament ning quadricepsi kõõlus – iseärasusteta. Liigestuvad luud ja kõhred: - patella kõhr mediaalse fasseti piirkkonnas on ebaühtlase signaaliga ning selles on luuni ulatuvad fissuurid; patellas subkondraalsel vähest turset. Reieluu kõhres, interkondülaarses osas eesmisel, on samuti luuni ulatuv fissuur ning subkondraalsel vähest turset; muus osas kõhrede signaalid ebaütlaselt langenud, kergelt õhenenud. Sääreluus, patella ligamendi kinnuituskoha lähedal mediaalsel, on ~0,6x0,5x0,8 cm suurune tsüstjas kolle, kontuurid on siledad, luuturset ümbruses ei ole- pigem beniigne muutus. Kokkuvõte: liigeses vähene vedeliku rohkenmeine. Patella kõhre kondromalaatsia ( grade 4), reieluu interkondülaarses osas kõhre kahjustus, grade 3-4; muu osas kõhrede kahjustus ( grade 1-3). Patella ligamendi kinnituskoha lähedal sääreluus subkortikaalsel tsüstjas kolle, soovitav dünaamikas jälgida.

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Suures plaanis, kui lähtuda MRT vastusest, siis kõhrekahjustusega põlvele ei meeldi põrutus, hüppamine, kiirendused, pidurdused, suunamuutused jne. Ehk siis tegevused, mis on kontrollitud ja kus jalg on maas, on enamasti ohtud. Bodybalace ja muud üldkehalised jõutreeningud on vast ok aga tantsimine pigem mitte.

Füsioterapeut lähtub oma teraapias enamasti funktsioonist, ehk siis minu kogemusel võib kõhrekahjustusega inimene ka joosta, eeldades et tema põlv on stabiilne ja põlve liigutavad lihased tugevad. Viimastega tuleb tegeleda regulaarselt senikaua, kuni on soov joosta.

Kaebuse põhjal eeldan, et Teie põlv ei ole enam stabiilne/ tugev, mis tuleneb aastate pikkusest valu foonist, mis aeglaselt funktsiooni langetab.

Olenemata, kas ortopeed otsustab põlve kõhrekahjustusi opereerida või mitte, tuleb Teil põlve funktsiooni taastamisega tegeleda. Operatsioon võib kõhre olukorda parandada aga põlve võimekust mitte.

Loodan, et sellest infost oli abi,
Priit Ailt