Valu hüppeliigese- kanna piirkonnas 13.10.18 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Muret teeb valu vasaku jala hüppeliigese piirkonnas välimises küljes. Täpsemalt seal, kus asub see kont. Valu on astudes selle kondi all, labajala välimisel küljel, natuke sellest kondist ees pool.
Niisama liigutades pole hullu, terav valu on peale astudes. Valu kiirgaks nagu ka talla välimisse serva ja natuke talla alla. Paljajalu või täistallaga jalanõudes astudes on kõndides väga valus. Kontsaga kingades valu väiksem.
Varbaid üles liigutades valu pole, pöida alla lükates, lihaseid pingutades valu. Pikali olles kergelt valutab ja pakitseb.
Turses pole.
Olen 3 päeva hoidnud peal külma. Muutust pole.
Valu tekkis maratoni jooksu ajal-järgselt. Saan aru, et koormusest.
Millega ja kuidas ravida, kaua selline valu võiks kesta või mis hetkest peaks arsti külastama?

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Arvan, et olete hetkel õieti tegutsenud - kasutanud regulaarselt külmaravi ja vajadusel lisanud valuvaigistit (Ibumetiin). Tõenäoliselt sai hüppeliigese välimised sidemed jooksmisel suure koormuse, võimalik et toimus väike "välja väänamine". Võimalik, et jooksu jalatsid olid vanad ja kulunud ja ei toetanud enam piisavalt.

Soovitan proovida veel teipimist, sportteipimist või kinesioteipimist, mis annaks piisava toe, et väiksema valuga saaks liikuda. Lisaks sellele võib proovida hüppeliigese tasakaaluharjutusi - ühel jalal seismisi. Kui ~3 nädala möödudes pole paremaks läinud, siis soovitan pöörduda füsioterapeudi või ortopeedi poole.

Tervitades,
Priit Ailt