Sõrmede tenosünoviit ("Trigger finger" / stenosing flexor tenosynovitis) 15.12.16 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere!

Kirjutan seoses kentsaka sümptomiga vasaku käe III ja IV sõrmes. Interneti abiga diganoosisin endal pealkirjaks oleva konditsiooni.

Ma viibin hetkel välismaal ega ole retke arsti juurde ette võtnud. Mõtlesin, nii nagu ikka, et ehk läheb üle. Aga siiani pole läinud. Et kitarr ja klaver on mulle hingelähedased, ei tahaks sõrmede liikuvusest jäädavalt loobuda (sama kehtiks muidugi ka siis, kui muusika ei oleks hingelähedane).

Et nüüd on pikka aega sõrmede liikuvus häiritud olnud (peamiselt just hommikuti), kummitab peas mõte, et äkki ikka peaks arsti vastuvõtule minema.

Tekkelugu.

Üle kuu aja tagasi (umbes 6-7 nädalat) sattusin töötama võsalõikuriga. Kahe nädala jooksul müttasin hommikust õhtuni tihedas, puusadeni võsas ja heinas.

Trimmer ei olnud lenkstang tüüpi, vaid selline, kus käepidemed olid vahetult kere küljes (pildil analoogne: https://www.choice.com.au/Assets/Choice/imgs/product/Honda-UMK425U_1.jpg).

Et tihnikust läbi rassida, oli vaja üsna palju jõudu rakendada ning masinast pidevalt tugeva haardega kinni hoida.

Füüsilise töö puhul pole lihasvalu kuigi ebatavaline. Selle tõttu ei pööranud ma oma kangetele sõrmedele pärast esimest nädalat kuigi palju tähelepanu. Teisel nädalal töötamine oli aga üsna suur väljakutse.

Sõrmedest oli jõud kadunud ning väga kaua haaret hoida ei saanud. Vahetasin käsi ja üritasin läbi pressida.

Tulemus.

Enim said kahjustada vasaku käe kolmas ja neljas sõrm. Tänase seisuga on möödunud kuu aega, mil hommikuti sõrmed keelduvad sujuvalt liikumast.

Vasaku käe V sõrm ning parema käe III ja IV on samuti ...teistsugused. (Tunnetuslikult. Visuaalselt ei ole ühelgi sõrmel midagi näha.)

Olukord on siiski tasapisi paranenud.

Alguses tundus, et v.k. III ja IV sõrmel on vaid kaks asendit ning neid saab valida parema käe kõrvalabiga. Nüüd soojeneb käsi kiiremini üles ja liigub juba 5 - 10 minuti jooksul ärkamisest.

Kui ärkamisest on pool tundi möödas, töötavad sõrmed täitsa eeskujulikult. Ent kui sõrme padjakesi masseerida (esimestel lülidel, mis käe labast algavad), on tunda, et need on hellad. Lisaks, ma ei saa olla kindel kauaks mul sellest võsalõikurist puhkust on.

Amatöördiagnoos.

Kõikvõimsa Interneti abiga arvan, et tegemist on stenosing flexor tenosynovitisega (kõõlusetupepõletik?), kuna sõrmede sujuv liikumine oli/on häiritud ja nad "plõksatasid" suletud asendist avatud asendisse. Samuti, kuna kahjustus oli eelduslikult tekkinud sõrmede pikast sundasendis hoidmisest.

Küsimused.

Kas see olukord paraneb iseseisvalt ära?

Kui mitte, siis kas ma saan paranemisele iseseisvalt koduste vahenditega kaasa aidata?

Kas ma võin enda diagnoosis kindel olla või peaksin pigem kiiremas korras arsti poole pöörduma, et vältida tüsistusi tulevikus?

Kas mul jäi ehk midagi olulist küsimata?

Aitäh minu küsimuse läbilugemise ja vastuse eest! Kui midagi jäi selgusetuks, olen hea meelega nõus täpsustama.

Lugupidamisega
A.

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Esiteks väga hea kirjeldus, arvan et sain aru millega tegemist võib olla.

Usun, et tõenäoliselt taastub seisund ise ära, kui anda puhkust ja sõrmi ise masseerida ja venitada.

Eestis olles soovitaks kindlasti arsti poole pöörduda, et sealt sümptomaatilist ravi saaks - valuravi, elektriravi vms.

Tervitades,
Priit Ailt