Seedimishäired 200 teemat   368 postitust foorumis

Lisa vastus

Söögitoru söövitus?

Autor: Mall 03.06.12 08:30

Tarvitan üle 10 aasta vererõhurohtu Atenololi, mis tõenäoliselt on mõjunud laastavalt söögitorule. Kogu aeg kõrvetab nii eest kui ka selja poolt ja ebameeldiv tunne on. Hommikuti keelel vahel natuke heledat verd. Kardan, et gastroskoopia teeb söögitorule veel rohkem viga. OLen hakanud hommikuti astelpaju õli võtma. Veidi kergendab. Mida küll teha???

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: auto   03.06.12 13:27

Atenololi ja söögitoru kahjustuse seos on tegelikult väga väheusutav. On küll vererõhuravimeid, mis langetavad söögitoru alumises sulgurlihases rõhku ehk teevad sulgurlihase lõdvemaks, mistõttu maohappe saab liikuda söögitorru ja selle limaskesta kõrvetada. Need on nn kaltsiumi kanali blokaatorid (nifedipiin, verapamiil).

Atenolool sellist asja ei tee. Tema võib hoopis hingamisteedes ja söögitorus lihastoonust tõsta. Hingamisteedes isegi niivõrd, et võivad astmaatikutel hingamisraskuseid põhjustada!

Gastroskoop ei ole jäik toru, vaid küllaltki elastne ja küllaltki peenike, pealegi saab arst teda väga hästi juhtida - sest ta ju näeb, kuhu ta gastroskoobiga läheb. Ja söögitoru ei ole ka mingi paberist toru, et kohe peaks katki minema.

Ilmselt on Sul maohappe tagasivool, mis kõrvetab söögitoru. See võib olla anatoomilisest iseärasusest nagu söögitoru lahi song (söögitoru alumine sulgurlihas libiseb läbi diafragma kõhuõõnest rindkereõõnde ja ei saa seetõttu normaalselt töötada ning laseb hapet läbi), või ka näiteks suurest kehakaalust.

Halb asi on see, et kui maohape pidevalt söögitoru kõrvetab, siis üritab söögitoru limaskest end kaitsta selle eest ning seal tekivad muutused, mis mõningatel juhtudel viivad söögitoru vähi tekkele.

Nii et kui pidevalt ja häirivalt kõrvetab, siis tasub arsti juurde minna. Selle probleemi jaoks on hea ja toimiv ravim olemas, mis vähendab maohappe tootmist. Sellega ravitakse ka maohaavandid ära! Antakse limaskestale hea võimalus paraneda. Retseptiravim, erinevad nimed samal asjal olenevalt firmast, nt Nexium, Omep.

Seniks aga söö väikeste kogustena, kuid tihti (mao venitus soodustab maohappe tootmist ning ülevenitus soodustab happe tagasivoolu söögitorru). Öösel peaalune kõrgemaks. Kõrvetustunde vastu aitab ka veejoomine (mõnevõrra lahjendab hapet) ning apteegis käsimüügis Rennie.

Aga et elu lõplikult kergemaks läheks, siis tasub perearstiga probleemist rääkida ning lasta tal ravim välja kirjutada.

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: Mall   03.06.12 21:30

Aitäh, Sulle, Auto, et võtsid vaevaks vastata. Soovin, et Sul endal kõik hästi oleks! Homme lähen arsti juurde. Hoia mulle pöialt!

Teata sobimatust kommentaarist
 

Lisa vastus

Saada