Seedimishäired 207 teemat   375 postitust foorumis

Lisa vastus

Sapipõie probleem?

Autor: Janek 02.10.12 14:52

Tere.
Mõnda aegajuba nagu "kisub" paremal roiete all, seda siis allpool peaaegu roide kaare juures. Ja see avaldub just rohkem siis kui olen vahetult söönud. Magu ja kaksteistsõrmiksool ei ole, käisin kontrollis. Perearst ütles, et vb sapipõis, võib see nii olla? On selle jaoks mingeid reptseptita tavimeid ka (tabletid, teed jne), kui seda üldse annab ravida? Vältida mingeid teatud toite?
Tänud vastuste eest!
Janek

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: auto   03.10.12 22:21

Võib küll olla sapipõis. Sapipõis hakkab vaevama, kui temasse on kivid tekkinud. Neid näeb ultraheliga.
Sapikivid võivad liikvele minna ja jääda sapipõie kaela või sapijuhadesse kinni ja siis tugevat valu põhjustada (sapikoolik). Kui selline asi ei lahene (iseenesest või NoSpa ja valuvaigisti toel), siis u 6h-ga tekib sapipõiepõletik, mida ravitakse haiglas; mõnikord on ka vaja op teha.
Tavaliselt, kui inimesel on sapikivid ja need vaevusi põhjustavad, pakutakse välja plaaniline opi aeg. Sest kui sapikivid endast juba korra märku annavad, siis suure tõenäosusega teevad nad seda veelgi ja on oht sapipõiepõletiku, sapijuhapõletiku, isegi kõhunäärmepõletiku tekkeks.

Vaevuseid saab vähendada vältides rasvaseid ja praetud toite (neid süües tõmbub sapipõis hoogsamalt kokku, et paremini sappi soolde lasta. Sapp aitab seedida); eelistada madala rasva% piimatooteid, täisteratooteid, aed- ja puuvilju. Samuti vältida rikkalikumaid söömaaegu nagu klassikaliselt nt jõulude ajal kombeks on.

Apteegis on ilmselt ka spetsiaalne sapipõietee olemas, aga vaevuste leevendamiseks aitab ka kummelitee, sel on päris ametlikult ja teaduslikult tõestatud NoSpaga võrreldav silelihaseid lõõgastav toime. Sapipõie seinas on ka silelihaste kiht, mis tõmbub kokku, et sappi soolde väljutada.
Mingid tabletid, teed ega toidud olemasolevaid sapikive ära ei lahusta.

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: Janek   04.10.12 15:31

To auto: Tänud infi eest. Eks peab end siis ultrahelisse sättima.

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: Janek   08.10.12 08:24

Niipalju veel tahtsin küsida, et kas sapipõie mittenormaalne töö mõjutab ka kehakaalu kasvu/vähenemist? Ise nagu üle ei söö, aga kaal nagu ei taha normis püsida (ülekaalu poole kisub).
Janek

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: auto   08.10.12 22:46

Sapipõie töö kehakaalu ei mõjuta, aga ülekaal ise mõjutab kivide teket, nt kolesterooli- ja küllastumata rasvhapete rikka söögi (loomaliha, munakollane, piim, või, juust jt piimatooted) tõttu satub sappi palju kolesterooli ja kui tasakaal kolesterooli ja sapi teiste koostisosade (sapphaped ja fosfolipiidid) kaob, siis ei suuda sapp enam nii vedelana püsida ja tekivad kolesteroolirikkad tükikesed, millest ajapikku kujunevad kivid.

Ka kiire kaalulangetamine soodustab sapikivide teket, sest madala kalorsusega toit ei motiveeri sapipõit korralikult tühjenema ja sapp jääb sapipõide nii-öelda seisma ja settima.

Kuna enamasti sapikivid on nn kolesterooli-kivid, siis soovitan igaks juhuks ka kolesterooli ja verelipiidid (HDL, LDL, triglütseriidid) lasta ära määrata - võib-olla tuleb nende langetamisega tegelema hakata? Ja vererõhu ning veresuhkru. Selle mõttega, et sapikivide teke ülekaalulistel võib hoiatada nn metaboolse sündroomi (http://www.tartu.ee/data/Ainevahetussyndroom.pdf) tekke eest, või sellega kaasas käia. Metaboolne sündroom on aga kõva veresoonkonnahaiguste tekke (sh infarkt ja insult) soodustaja ja parem on endale sellist sündroomi mitte lasta kujuneda.

Teata sobimatust kommentaarist
 

Lisa vastus

Saada