Seedimishäired 201 teemat   369 postitust foorumis

Lisa vastus

gastriit

Autor: Kadri 17.06.12 19:05

Olen 42 aastane naisterahvas. Avastati, et mao alaosas(naba all) on mao paksend ja see on põletikuline. Raviks määrati omeprasol, olen seda kuu aega võtnud, aga muutusi ei ole. Öeldi, et kui paremaks ei lähe, pean pöörduma gastroenteroloogi poole. Kas on ka teisi efektiivsemaid ravimeid sel puhul ja kui pikaks võib ravi kujuneda?

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: Kadrile   19.06.12 18:02

kas sul süda ka paha on?

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: auto   27.06.12 22:04

Magu tavaliselt ei ulatugi nii alla, vaid jääb ülalpoole naba.
Mao limaskesta põletikuline paksend võib kaasneda haavandile ja sel juhul ravib teda kõige paremini omeprazol või mingi muu sama rühma ravim, nn prootonpumba inhibiitor. See ravim pidurdab maohappe tootmist ja annab mao limaskestale hea võimaluse paranemiseks.
Sellise põletikulise paksendi diagnoosimiseks ilmselt tehti ka gastroskoopia (neelasite sondi) ? Sellisel juhul reeglina võetakse kahtlasest kohast nagu põletikuline paksend ka koe proovitükk ehk bioptaat edasisteks uuringuteks, et välistada kasvaja või H.Pylori olemasolu (bakter, kes elab maos ja omale elukeskkonda hubasemaks muutmisel põhjustab maolimaskesta kahjustust ja haavandi teket).
Kui H.Pylori on maos olemas, siis ravitakse haavandit lisaks omeprazolile (2-4 nädalat) ka 2 antibiootikumiga (1 nädalane kuur). Aga Teil ilmselt H.Pylorit ei olnud, kui vastavat ravi ei määratud.
Juhul, kui peale ravikuuri sümptomid ikka püsivad, siis kontrollitakse haavandi paranemist kordusgastroskoopiaga ja võetakse uued proovitükid, et kindlaks teha, kas ikka pole äkki kasvaja või ehk eelmisel korral H.Pylori lihtsalt ei sattunud biopsia materjali.

Haavandi (oletan, et Teie mao põletikuline paksend kaasneb haavandile, sest see on sagedaseim põhjus) paranemist häirib ja seega vaevuste püsimist soodustab ka suitsetamine (veresooned tõmbuvad kokku ja halvendavad limaskesta verevarustust ja seega takistavad limaskesta taastumist) ja mõned ravimid, eriti aspirin, aga ka pidevalt ibuprofeeni või nn steroidsete põletikuvastaste ravimite tarvitamine.

Seda, kui pikaks võib ravi kujuneda, on raske öelda. Tavaliselt, kui mingeid haavandit soodustavaid tegureid ei ole (H.Pylori, valuvaigistid, suitsetamine, maohappe tootmist stimuleeriv kasvaja), siis piisab 4-nädalasest ravikuurist. Miks Teil kuuajalisest kuurist abi ei olnud, aitab välja selgitada gastroenteroloog ja vastavalt sellele saab leida parima ravivariandi.

Teata sobimatust kommentaarist
 

Lisa vastus

Saada