Reumatoloogia 65 teemat   97 postitust foorumis

Lisa vastus

reumatoiartriit

Autor: Karin Land 23.07.12 03:11

ainuke ravim on arcoxia,mis aitab,aga ainult siis kui on põletik.muidu ei aita,mure on et viimased 4aastat vaevlen iga päev valudes ja kõva väsimus on ka.randmetel ja hüppeliigestel on ka luulised kahjustused.põen juba 33aastat,5a.lapsena jäin haigeks.rohtudega mure,ei aita.depressioon on kõva,tahaks reumatoloogilt depr.ravi ka,sest 4aastat jutti valusi on mu psüühikat räsinud.aga saadetakse psühhoneurosse ja sealt öeldakse,et see reumaarsti asi.kas kui võtta trexani 6kuud,kas sel ajal võib olla ägenemisi ja kas mul organid ikka peavad vastu,kui arst käsib elu lõpuni iga päev trexani võtta 38a.-ne olen.Järsku mul on psoriaatiline haigus,arst ei näe seda,sest siis kui arstile nr.-i saan on nahk ok aga vaatavad küll mul küünarnukke.arstil pole aega mitte midagi seletada,söö,aga rohtu,vahet pole,et leevendust pole.lootus kaob juba.

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: auto   23.07.12 17:14

Reumatoidartriit on põletikuline haigus, pidev põletikuline protsess põhjustab väsimust, mida depressioon võimendab.

Arcoxiast RA raviks paraku ei piisa. Leevendab valu, kuid RA põletiku ravimiseks jääb nõrgukeseks. Põletiku ägenemise raviks kasutatakse glükokortikoide (nt Medrol), haiguse süvenemise vastu nn "haigust modifitseerivaid ravimeid", mille hulka kuulub ka Trexan. Ettevaatusega kasutatakse neid ravimeid siis, kui inimesel on juba olemas neeru-, maksa- või südamekahjustus.
Trexani võtmine hoiab ära ägenemisi ja pidurdab liigeste kahjustust. Kui Trexan ei sobi, siis on ka teisi ravimeid: Salazopyrin, Plaquenil nt. Kui võtad mõnda neist ravimitest, siis perearsti juures tuleb teha regulaarselt vereanalüüse (tavaliselt iga 3 kuu tagant, ravi alustamise järgselt tihedamini), et teha kindlaks, kas sinu organid taluvad neid või ei. Plaqueniliga tuleb käia silmaarstil silmapõhjasid ka kontrollimas.

Seda ei saa ette öelda, kas sinu organid peavad Trexanile vastu või mitte, aga kui teha regulaarselt analüüse, siis saab õigel ajal jaole ja saab kas doosi vähendada või ravimi mõne teise vastu vahetada. Ravi alustamise järgselt on doosid suuremad, analüüse tehakse tihedamini. Doosi vähendatakse järk-järgult kuni jääb üsna väikene annus, mis aga on piisav selleks, et haigust kontrolli all hoida. Oma vereloome kaitsmiseks tuleb Trexani ravi ajal kord nädalas ka foolhapet võtta. Mõni RA haige ei peagi enam ühel hetkel Trexani vms kangemat rohtu võtma.

Kui on tegemist psoriaatrilise artriidiga, siis sel juhul, kui Arcoxia ja selle sarnased põletikuvastased ravimid ei aita, siis ravitakse ikkagi Trexaniga.
Psoriaatrilise artriidiga ei pea ilmtingimata nahal psoriaatrilisi naaste olema. Nahk võib täitsa OK olla. Psoriaatrilise artriidi poolt räägib see, kui artriit on pigem väikestes liigestes (nt nendes liigestes, mis on kõige lähemal sõrmeotsale), on asümmeetrilisem kui RA (vasakul ja paremal kehapool ei ole samad liigesed haiged), kõõluse kinnituskohad on valusad, küünte kahjustus on (augukesed küüntel), ja pooltel juhtudel tekib ka terve varba või sõrme põletik, nii et varvas või sõrm on jäme nagu viiner või sardell. Ja muidugi see, kui lähisugulasel on psoriaas. Ühtegi konkreetset analüüsi psoriaatrilise artriidi diagnoosimiseks ei ole.

Üheks osaks RA valuravis on ka taastusravi! Perearsti või reumatoloogi käest saad saatekirja taastusraviarstile, kes omakorda saadab erinevatele protseduuridele ja liikumisravisse.
Ja kui üldse midagi valu vastu ei aita, siis on variandiks ka opiaadid. Aga et selle variandini jõuda, tuleb enne ära proovida korralik RA ravi haigust modifitseerivate ravimitega, Arcoxia-sarnaste põletiku- ja valuvastaste rohtudega ja liigesepõletiku ägenemisel Medroliga.

Arvan, et sinu puhul on järgmiseks sammuks ikkagi mõni haigust modifitseeriv ravim. Ja kui on liigesepõletiku ägenemine, siis Medrol juurde mõneks ajaks. Lisaks kõigele taastusravi protseduurid.

Kui su reumatoloog ka küsimise peale midagi piisavalt ei seleta, siis võid ju ka mõne teise reumatoloogi juurde minna.

Siin on internetis saadaval ka patsientidele mõeldud infomaterjal RA kohta ja selle kohta, kuidas on Eestis RA ravi korraldatud: http://www.ravijuhend.ee/ravijuhendikasutajale/patsiendijuhendid/39/Reumatoidartriit

Usun, et on päris kasulik lugemine.

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: karin   03.05.13 07:40

ma ju ütlesin,et olen 33aastat haige,järelikult olen ikka kõik rohud ära söönud,mul on juba seadustes asi.

Teata sobimatust kommentaarist
 

Lisa vastus

Saada