Neuroloogia 415 teemat   582 postitust foorumis

Lisa vastus

Hüperlipideemia ja hüpertooniatõbi.

Autor: Heidi Paabel 27.06.12 13:39

Tere, mure selline, et mul ema on viimase kahe kuu jooksul päris palju kokku kukkunud, kuna vererõhk on pidevalt peaaegu 200 ja süda on paha, peavalud.Kiirabi on kodus käinud ja tehti vereproovid, ei olnud head,perearst arvab et võib ka infarktieelne seisund olla. saatis ema kiirabisse veel uuringutele. kiirabi lõpptulemus oli see et vereproovi peaks mingi kuu aja pärast kordama ja rohkemat ei tehtudki. see ei ole normaalne, et vererõhk kõigub niimodi, sedasi võib peas veresoon lõhkeda vms. ja arstide suhtumine siin järvamaal annab tõsiselt soovida, ja nüüd ongi nii et ma ei tea enam kuhupoole pöörduda, tahaks leida emale arsti kes tunneks ka huvi inimese vastu ja tahaks paranemist näha. Ma ei saa ema üksinda koju ka jätta, kuna minetea kuna tal halb võib hakata, ta elab maal,talu on, isa on rekaga nädalasees sõidus.Ja ema on mul 55 aastane,pole just vana.Äkki oskate aidata!

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: auto   27.06.12 21:10

Kõigepealt tasub mõelda, miks ühel hüpertoonikul vererõhk kõrgena püsib.
- Kas praegu on stressirohkem aeg elus? Kas saab piisavalt hästi magada?
- Kuidas on võtnud vererõhuravimeid? Kas regulaarselt?
- Milliseid ravimeid veel võtab? Kas on hiljuti hakanud võtma mingit uut ravimit?
- Kas suitsetab? Tarvitab alkoholi?
- Kas kaasneb diabeet? Kuidas see on ravitud?

Nendele küsimustele vastuste leidmine võib aidata kaasa vererõhu kontrolli alla saamisele.

Infarkt tekib, kui südamelihase hapnikuvajadus ületab hapniku kättesaadavuse, nt sellepärast, et südame verevarustus on halb. Kõige sagedamini eeldab see südamearterite haigust. Tavaliselt viitab südamearterite haigusele pingutusel tekkiv rõhumistunne ja valu rindkeres, mis võib kiirguda ka lõuga, abaluude vahele, vasakusse kätte. Hüperlipideemia on üheks artereid, sh südame omi, kahjustavaks faktoriks, nagu ka suitsetamine, hüpertensioon, diabeet, ülekaal. Et inimesel arterite kahjustust ei tekiks, tuleb nimetatud probleemidega tegeleda. See vähendab oluliselt võimalust, et tekiks infarkt. Saan aru, et sinu emal on ka hüperlipideemia. Kuidas on see ravitud? Kas toitumisega või ka ravimitega?

Ka infarktieelses seisundis saab infarkti ära hoida või vähemalt selle tekke tõenäosust vähendada. Hüpertoonia ja südamearterite haiguse korral mõned ravimid kattuvad, nt beeta-blokkerid (Betaloc, Nebilet, Metoprolol), mis aeglustavad südametööd ja vähendavad südamelihase hapnikuvajadust, nii et juhul, kui arterid on kahjustunud ja verevool läbi nende pole enam kõige parem võimalikust, saab süda väga hästi selle verevarustusega hakkama. Kuna veel üks põhjus, miks infarkt tekib, on südamearteri spasm ehk kokkutõmbumine, nii et vähe verd mahub läbi, siis kasutatakse infarktieelses seisundis ka südameartereid lõõgastavad ravimeid ehk nitraate. Tahan öelda, et nn infarktieelne seisund on olukord, millega tuleb tegeleda ja millega saab tegeleda.

Sinu jutust ei selgu, mida perearst oma arvamusega infarktieelsest seisundist peale hakkas. Peale lisauuringute tegemise. Kas muutis midagi hüpertensiooni ravis?

Erakorralise meditsiini osakonnas ehk "kiirabis" ilmselt analüüside, EKG ja jälgimise põhjal ei peetud haiglaravi vajalikuks. Sealseid patsiente konsulteerib paljudel juhtudel ka sisearst, nt dr Slobotšikovaga on pahatihti küll keeruline suhelda, kuid ta on laia silmaringiga ja kogenud.

Juhul, kui koostöös perearstiga vererõhu kontrolli alla saamine ei õnnestu, on järgmiseks sammuks kardioloogi konsultatsioon (Paides mu teada hetkel ei ole kardioloogi, nii et tuleks kaugemale vaadata) ja vajadusel lisauuringud ravile allumatu hüpertoonia põhjuste leidmiseks. Kardioloogi vastuvõtule minekuks on tarvis perearsti saatekirja.

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: aita a   04.06.13 11:16

Tere! ma olen 53aastane naine ja mul oli ühel õhtul selline asi,et mul hakkas vasak käsi valutama ja siis hakkas halbnii et pidin kohe istumahiljem läksin ma pikali ja mul tulid külmavärinad ja tekkis palavik peale selle oli veel rinna alltugev tuim valu umbes nagu magu tõmbaks kokku.palavik oli 38kraadi.
ette tänades!Sooviks selgust mis mul võis olla

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: aile   04.06.13 11:58

infarkt

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: pereter   26.06.13 01:21

ole teiste vastu viisakam,küll hakkab paremm

Teata sobimatust kommentaarist
 

Lisa vastus

Saada