Lapsed 761 teemat   888 postitust foorumis

Lisa vastus

Lugege alljärgnev läbi ja mõelge järele, ...

Autor: Lapse emale 19.03.04 16:50

Lugege alljärgnev läbi ja mõelge järele, kas teie lapsel pole mõnda selles kirjeldatud probleemi. Võtke midagi ette, enne kui on hilja!

Buliimia
Buliimiat esineb anoreksiast sagedamini ja see algab tavaliselt hilisemas eas. Kui anoreksiat on poistel vaid üksikjuhtudel, siis buliimiat tuleb neil juba sagedamini ette.
Arvatakse, et üheks põhjuseks võivad olla ka probleemid kodus, riiud, sõltuvus vanematest, õpiraskused jms.
Buliimik jätab söögikordi vahele ja näksib seetõttu midagi juhuslikku, sest usub, et tavaline, normaalne söömine teeb teda paksuks. Kui aga kontroll kaob, saab näksimisest õgimine. Ta võib hävitada liitrite-kilode viisi jäätist, jogurtit, karastusjooke ja muud magusat. Ka kodused makaronide, jahu-, munade, leiva jm. tagavarad kaovad tohutu kiirusega. Buliimiku enda taskuraha kulub põhiliselt just söögile - šokolaadile, jäätisele, küpsistele, chipsidele jms. Hetkeks aitaks söömine justkui probleeme ja pingeid leevendada. Samas aga on buliimik ise kogu aeg oma kehakaalu pärast mures ja leiab väljapääsu söödu väljaoksendamises... Mis tekitab omakorda masendust ja viib jälle uute õgimissööstudeni... Sellest nõiaringist on üsna raske pääseda. Pealegi ei saa keha pidevalt kaalukõikumisega narrida ja peagi märkab buliimik, et keha hakkab kaalu säilitama ja see võib isegi tõusta.

Kõige tavalisemad sümptomid:

liialdatud tähelepanu oma figuuri ja kehakaalu suhtes,
alaline kaalukõikumine,
pereliikmetest eraldi söömine,
põhiliselt salaja toimuv liigsöömine ja õgimine,
oksendamine, lahtistite tarvitamine,
suur füüsiline koormus,
tüdrukutel ebaregulaarne või puuduv menstruatsioonitsükkel,
süljenäärmed suurenevad (põsed paistavad punnis),
häälekähedus (oksendamine kahjustab söögitoru ja kõri),
juuste õhenemine,
ebamäärased kõhuvalud.

Tervisehädad:

kahjustunud hambaemail,
hammaste lagunemine, igemehaigused, suuhaavandid,
eluliste mineraalide puudus,
psüühhika häired,
kerge vastuvõtlikkus haigustele,
mõnede lihaste krambid,
siseorganite kahjustused,
südamekahjustused,
söögitoru kahjustus.

Miks teised ei märka?

idas on võimalik, et enese näljutamine (anoreksia) või igapäevane tahtlik oksendamine (buliimia) võib kesta aastaid, enne kui haiged (enamasti noored tüdrukud) arsti juurde satuvad?
Esiteks on söömishäirete all kannatajad suurepärased valetajad. Anorektik väidab alati, et on juba söönud või viib toidu oma tuppa, et see hiljem lihtsalt ära visata. Ta kannab suuri kossakaid rõivaid, mille alt luukerelik keha välja ei paista. Ka buliimik õpib ülemääraselt sisseahmitud sööki koduste märkamata hääletult välja oksendama ning hoolitseb, et salaja ostetud toidupakendid teiste pereliikmete silme alla ei satuks. Pealegi pole buliimia puhul haige välised tundemärgid nii märgatavad kui anorektikul.
Tõsi, kui anorektik ise oma haigust ei tunnista, siis buliimik annab endale siiski aru, et see, mida ta teeb, on vale. Seda enam aga häbeneb ta oma teguviisi ja püüab kõike varjata. Enamus buliimikuid tunneb masendust ja kannatab halva enesetunde all.
Tihti kirjutavad vanemad toiduga "pirtsutamise" ka murdeea arvele. Või leitakse põhjendus kaalu ja söögivalikut piiravas spordialas, millega laps tegeleb. Või ei osata lihtsalt asja tõsidust tunnistada enne, kui lapsest on järel vaid vare.
Ja kui asi ühel päeval ilmsiks tuleb, pole vanemate keeldudel, palvetel ja soovitustel enam suurt mõju. Arsti juurde ei nõustu enda näljutaja mingil juhul minema. Ühistest poeskäikudest ja söögiaegadest saab aga tõeline painaja ning kodune lahinguväli.
Tagajärjed võivad mõlemal olla aga sama rängad ja halvemal juhul lõppeda koguni surmaga...
Mõlemad on psühhiaatrilised haigused ja vajavad vastavat ravi. Ka haiglaravi võib vajalik olla. Ravi on kõige tõhusam loomulikult siis, kui haige ise oma haigust tunnistab. Tõsi, anoreksiast toibumine võib käia ka läbi buliimia (söögi ahmimine ja siis jälle oksendamine) sest õiged söömistavad on ammugi ununenud.

Teata sobimatust kommentaarist
 

Lisa vastus

Saada