Kilpnäärme näitaja alatalitlusest- ületalitlusse 13.06.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
2021 aasta mais on mul diagnoositus autoimmuunne türeoidiit. Vanus 31 tänaseks ja pikkus 176 kehakaal 59kg..
Esmane tsh näitaja oli märts 2021- 51. Siis olid ka t3 ja t4 paigast veidi ja ka TPO igg kinnitas autoimmuunse alatalitluse. Sain näitajad umbes kahe kuuga ja tsh 2 peale esialgu 100mch l-thyroxiniga. Ning seejärel on jäänud sobilik doos 50mcg kuni 2022 aasta veebruari lõpuni, mil tavapärase kontrolli käigus oli TSH tõusnud 16 peale. Mainin ära, et detsember 2021 oli TSH veel 2 ringis. Jaanuaris 2022 põdesin ka covidi läbi. Peale seda kui TSH näitaja tõusis, tõstsin esialgu ise l-thyroxini doosi 100mcg peale kuniks sain endokrinoloogi vastuvõtule ca kahe nädala pärast ja tema kinnitas jätkata 100mcg veel 4 nädalat, siis andsin uue vereproovi. Mainin ära, et T4 ja T3 olid normi piires nii veebruarikuus kui ka korduval analüüsil aprillikuus. Vahepeal umbes 1,5 kuuga TsH langes 3,9 peale. Endokrinoloog soovitas jätkata 100mcg millega olen jätkanud siiani. Kuna olen tundnud viimasel ajal suuremat kuumatunnet, mis pole ülde mulle loomupärane (kuumad käed, jalad, kerge higistamine, kuumav tunne näos, kõrvad) lisaks südamepekslemist ja torkeid südames, kummalist ärevat seisundit, kõhulahtisust ja kehva und siis otsustasin ise kontrollida TSH näitajat. Olin küll hommikul söönud veidi ja võtnud hormooni 100mcg, vereproovi andsin kella 9:30 paiku hommikul 13.06. Tulemus oli 0,97, mis on üsna piiripealne. Samas polnud ma nö paastunud. Ma ei ole nüüd üldse kindel, kas peale l-thyroxini võtmist näitaja nii madalaks läheb või on siiski antus doos mulle suur, sest pea aasta sobis 50mcg ideaalselt ja tsh püsis 2 vahemikus kogu see aeg. Käin ise paari kuu tagant synlabis kontrollimas enda kindluseks, sest varasemalt kui 2021 polnud mul kunagi peobleeme kilpnäärmega ega ka peres.
Kas antud näitaja puhul oleks mõistlik hormooni doosi veidi vähendada, nt 75mcg. Või tuleks anda uuesti vereproov tühjale kõhule hommikul enne kui hormooni olen võtnud.
Kuna endokrinoloogiga pole võimalik ühendust saada, siis olen üsna ebakindel ise doosiga korrigeerida väiksemaks..

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Antud juhul tuleks kindlasti peale TSH määrata ka FT4 ja FT3. TSH 0,97 mIU/l on tegelikult ikkagi normis ja noorte fertiilses eas naiste puhul on üldiselt aktsepteeritud lähenemine anda asendusraviks L-türoksiini pigem veidi rohkem kui veidi vähem rihtides TSH vahemikku 1-2,5 mIU/l (viljakuse seisukohast kõige soodsam vahemik). Soovitan teha kordusanalüüsi - TSH, FT4 ja FT3 (ei pea olema tühja kõhuga) - ja kui endokrinoloogiga ühendust ei saa, siis pidada nõu kasvõi perearstiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.