Sage urineerimine, suured kogused 27.08.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere Doktor!

Mul on suur mure seoses sagedase suurtes kogustes urineerimisega. Lühidalt öeldas alagas asi umbes kuu tagasi käisin ka emos ja seal tehtud analüüsid olid korras.. Mul on aga viimase paari päevaga olnud 1,5kg kaalukaotus ja halb enesetunne. Joon ka suht palju kuna pidevalt suu kuivab, aga välja tuleb alati rohkem olen täpselt ära mõõtnud. Näiteks kui joon umbes 3,5L vett sisse, siis ööpäevas välja tuleb umbes 5L. Isegi kui ei joo, tekib tunni pärast juba kerge põis. Võib olla selline asi närvidest? Ise kahtlustan magediabeeti või et neerud ajavad kehast liigset vett välja. Teie olete spetsialist, sooviksin Teie arvamust kuulda.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esimene mõte, mis pähe tuleb, on suhkurdiabeet. Kui veresuhkur on siiski korduvalt kontrollitud ja osutunud normaalseks, võib tõepoolest ära mõõta uriini ööpäevase koguse (tavapärase vedelikutarbimise juures) ja teha hommikune uriinianalüüs, et mõõta ära uriini erikaal. Kui uriini kogus ööpäevas on üle 3 liitri ja erikaal madal, tuleb teha uuringud magediabeedi välistamiseks, selleks suunab perearst endokrinoloogi vastuvõtule.
Jah, ka teatud psüühilised seisundid võivad sellist olukorda tekitada, kuid selle välistamiseks või kinnitamiseks tuleb teha vastavad uuringud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.