Ebanormaalne reaktsioon külmale 05.12.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Probleem on mul seeline, mis kestab juba rohkem kui üks aasta. Kehaosa mis puutub kokku külmaga (ja tavaliselt see on nägu) hakkab n.ö "põlema" ja läheb punaseks (ebaühtlaselt, täpidega või punaste laigudega nahal, ei sügele, nahaga ühel tasemel). Tegelikult isegi mitte päris külmaga vaid jahega, kõik temperatuurid mis on alates ~+17 ja madalam, mõnikord oli see probleem tekinud isegi kui oli +20 ja tuul, ainuke vahe et see reaktsioon tekib nt +5 kraadiga kiiremini kui nt +15. Kui ei viibida õues nii palju aega siis tekib see reaktsioon siis kui tuled tagasi sooja ruumi. Nii näiteks, ma lähen poodi, tulen tagasi koju ja nägu hakkab "põlema" ja on punane, ja kestab see umbes 15-20 minutit, see väga häirib.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Endokriinhaigusega siin küll tegemist ei ole. Siiski annan teile ühe soovituse - võiksite pöörduda allergoloog-immunoloogi poole. Tallinnas töötab ITKH-s dr. Krista Ress ja SA PERH-is dr. Svetlana Sergejeva. Kindlasti on ka Tartu Ülikooli Kliinikumis selline spetsialist olemas. Võib-olla on Teil nn. külma urtikaaria, mis on olemuselt allergiline reaktsioon.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.