Kilpnäärme alatalitlus 02.05.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on diagnoositud novembris 2013.a alatalitlus ning sellest ajast saati olen ka asendusravil (L-Thyroxin 50 mg kuni käesolevani), kuid vaatamata perearsti jälgimisele ning endokrinoloogi juures käimisele, ei ole mulle täpselt selgitatud, mis haigusega on tegu ning milline on edasine prognoos ning sellest tulenevalt on tekkinud viimasel ajal antud haiguse ees hirm. Näitajad on olnud järgmised:
05.2011 TSH 6,9; FT4 13,03; FT3 4,18; TPOAB 67,5
08.2013 TSH 2,987
11.2013 TSH 5,38
11.2013 S-TPO igG 587,80 endokrinoloogi poolt diagnoos: väljendunud autoimmuunne türeoidiit algava hüpofunktsiooniga
02.2014 TSH 2,48; FT4 15,3 diagnoos: hüpotüreoos, pidev asendusravi
10.2014 TSH 2,05
02.2015 TSH 2,56; FT4 17,3; FT3 4,4; TG 0,54; TGAb 1287; TPOaB 148
04.2015 TSH 0,99, FT4 14
01.2016 TSH 2,76
08.2016 TSH 3,21
09.2017 TSH 2,98
02.2018 TSH 2,64, FT4 14,97.
Mais 2015.a tehtud ka UH: kilpnääre sileda kontuuriga, ebahomogeense ehhostruktuuriga, intensiivne verevarustus. parem sagar 2,1x2,2x6,8 cm; vasak 1,9x1,9x4,6 cm; Istmus 0,5 cm, lümfisõlmed:N; Üldmaht 24,9 ml, paremal, vasakul 8,6 ml. dif.muutused, veidi suurenenud maht, parema sagara tõttu. Augustis 2016 ütles teine endokrinoloog, et UH pole vaja teha, et mul on mingisugune parem versioon kilpnäärmest, sõlmesid ei teki, eu suurene vms, mis on siiani mul arusaamatu. Ka perearst ei ole mind endokrinoloogi juurde enam suunanud, kuigi ma olen seda palun. Siit ka küsimus, kas sellise UH puhul peaksin ma uuesti minema mingi aja möödudes kontrolli, et teostataks uus UH? Samuti vaevab mind mure, et mida see alatalitlus täpsemalt tähendab, kuna otseseid alatalitluse sümptomeid pole mul kunagi olnud. TSH-d kontrolliti kuna kaebasin 10 kg kaalutõusu 1,5 a jooksul ja kaal hakkas minema ülemise normaalkaalu piirimaile, kuid seda ma pean eelkõige istuva eluviisi ja ebakorrapärase ning kahjuliku toitumise süüks, kindlasti ka stress mängis omajagu rolli. 2016.a korrigeerisin oluliselt toitumist ja liikumist (kaalulangus oli mõne kuuga 13 kg) ning 2017.a lõpust on minu igapäevaseks rutiiniks ka treening, mistõttu on tänase seisuga 172 cm juures kaal 55 kg. Lugedes erinevaid artikleid, googlet, kommentaariumeid, siis valdavalt on seal juttu, et alatalitlusega kaasneb ülekaalulisus (isegi ka siis, kui tehakse trenni ja süüakse normaalselt), juukseid langeb, väsimus jne ning ravimi annuseid koguaeg suurendatakse. Ma saan aru, et ravimi annuse korrigeerimine suuremaks on tõenäoline (nt kui soovitakse rasestuda), kuid kas minu kilpnäärme analüüsi näitajate puhul on tuleviku prognoos siiski selline, et alatalitluse sümptomid (nagu nt kaalutõus) hakkavad suure tõenäosusega esinema ning minu tervis seetõttu ka halvenema või on võimalik, et adekvaatse asendusraviga ning liikuva eluviisiga, suudan ma elada täisväärtusliku ja pika eluea, ilma, et mind vaevaks need sümptomid, millega meedia ja inimesed hirmutavad?

Väga vabandan pika ja lohiseva kirjutise pärast.

Teie vastust ootama jäädes.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil on kõik läinud väga hästi. KIlpnäärme alatalitluse sümptomeid pole Teil esinenud, kuna asendusravi on alustatud õigeaegselt ja nagu hormoonanalüüside tulemused näitavad, on alatalitlus olnud raviga kogu aeg hästi kompenseeritud. Ultraheliuuringul on kilpnäärme leid väga iseloomulik autoimmuunsele türeoidiidile s.t. haigusele, mis on Teil kilpnäärme alatalitluse põhjuseks. Uut ultraheliuuringut pole praegu teha vaja, võib-olla 5 aasta möödudes, et jälgida kilpnäärme mahu dünaamikat (praegu on kilpnääre mõõdukalt suurenenud - see võib aastate jooksul veelgi kasvada või siis vastupidi, hoopis kahaneda).
Prognoos edaspidiseks on hea. L-türoksiini tuleb tõenäoliselt võtta kogu ülejäänud elu, annus võib aastate möödudes mõnevõrra suureneda (annust tiitritakse vastavalt TSH ja FT4 näitudele), kuid kui adekvaatses annuses ravimit tarvitate, elate pika ja täisväärtusliku elu ilma vaevusteta ja piiranguteta. Teie perearst kontrollib Teie tervist regulaarselt. Endokrinoloogi vastuvõtule suunamist vajate, kui perearst annuse tiitrimisega hätta peaks jääma ja analüüsid normis ei püsi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.