L-Türoksiin ja TSH väärtuse kõikumine 04.12.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 48a. naine. Kuidagi ei õnnestu saavutada ravimiga normaalne tulemus TSH. Kord on üle-ja siis jälle alatalitlus. Perearst ütleb, et see võib olla seotud minu vanusega. Kaheksa aastat olen saanud L-Türoksiini. Kas tõesti selline väide on tõene, et menstruatsiooni tsükkel võib mõjutada kilpnäärme analüüse? Olen lugenud, et tablettraviga on võimalik asi kontrolli all hoida. Kuidas siis minul see nii keeruliseks osutub? Sooviksin peale perearsti ka teist arvamust.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tavaliselt ei ole tõepoolest kuigi keeruline tiitrida L-türoksiini annust normaalsete kilpnäärmehormoonide väärtusteni ja sealt edasi püsib annus enamasti stabiilsena. Seepärast tehakse ka kontrollanalüüsi kõigest 1 kord aastas. Oluline on sealjuures meeles pidada järgmist:
1. Kui L-türoksiin jääb mistahes põhjusel võtmata pikema perioodi vältel kui 2-3 päeva (tekib ravikatkestus) mõjutab see TSH väärtust veel mitu kuud peale ravi taasalustamist ja võib kaasa tuua põhjendamatu annuse suurendamise
2. Kui annuse tiitrimisega on raskusi, tuleks TSH kõrval määrata ka FT4 - see on näitaja, mis peegeldab vahetult L-türoksiini imendumist ja jõudmist vereringesse.
3. TSH väärtus muutub aeglaselt - kuudega. Seega pole L-türoksiini annuse muutmise järel mõtet TSH-d määrata varem, kui 3 kuud.
Kui L-türoksiini annuse tiitrimine ei õnnestu, soovitan paluda perearstilt suunamist endokrinoloogi vastuvõtule. Suurema kogemusega spetsialist saab olukorda selgitada ja anda ka perearstile edasiseks pädevaid juhiseid.
Tervitades,
Anu Ambos.