neerud? 09.10.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist. 18-a tüdrukul viimase paari kuu jooksul kogu aeg suu kuivab ja piinav janu, joob päevas 4-5 l. Päeval käib iga tunni tagant WC -s, kuid mitte öösel. Veresuhkur korras (3.9 ) ja ka uriin korras, seega diabeeti ei tohiks olla, ka mitte seda magediabeeti! Mingeid loogilisi põhjusi januks ei näe. Isu on hea, kaal viimase aasta jooksul pisut tõusnud, kuid mitte ülekaaluline. Samas ei ole vist selline intensiivne vedeliku ümbertöötlemine kuigi hea. Kuhu võiks pöörduda? aitäh.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Alustage ikkagi perearstist. Kui tütar tõepoolest joob lisaks toiduga saadud vedelikule 4-5 liitrit, on midagi ikkagi viltu. Olukorra selgitamiseks laske tütrel ära mõõta ööpäevane uriini kogus. Joodud ja uriiniga väljuv vedelik on tervel inimesel kenasti tasakaalus ja normaalne ööpäevane uriini kogus on 1-2 liitrit. Joodud vedelikku on kerge koguseliselt üle hinnata.
Küsitlege tütart, kas vedeliku joomine on tema jaoks vajalik harjumus või piinav vajadus. Naisteajakirjade soovitusi järgides püüavad mõned noored daamid rohke vee joomisega oma organismi "mürkidest puhastada". Rohke vedelikutarbimine võib olla ka märgiks neurootilisest häirest.
Kui perearsti juures probleemile lahendust ei leia, paluge suunamist endokrinoloogi juurde.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.