Ülekaal jt probleemid 21.06.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 29aastane kahe lapse ema (4a, 1a) ja kõvasti ülekaaluline 103 kg, 175 cm. Kaal hakkas tõusma, kui esimene laps oli ca 1aastane. Varemalt kaalusin ca 70-80 kg, aga ka siis võitlesin oma kaaluga, st olin kaalujälgija ja püüdlesin miinimukaalu poole (61 kg). Hiljuti alustasin taas korralikult kaalujälgimisega ning püüan ka võimalikult palju füüsiliselt aktiivne olla (ujumine, jalutamine, võimlemine). Kaal langeb ilusti. Samas vaimus jätkates peaksin ma millalgi ka oma soovkaaluni jõudma, see on mul siis 70 kg.

Küsimus on mul hoopis selles, et olen palju kordi varemgi kaalujälgijate meetodil kaalus alla võtnud ning iga kord jälle üsna kohe hoopis rohkem juurde võtnud. Neid kordi ei jõua üles lugedagi. Peale igat kaalulangust on järgnenud suurem kaalutõus, mistõttu mu kaal praegu nii suur ongi. Eks sellel võivad olla ka mingid psühholoogilised põhjused, et ma ei ole suutnud saavutatut hoida (=sama elustiili jätkata), aga igaks juhuks uurin, et kas ka hormoonidel võib sellega midagi pistmist olla. Samas on viimasel ajal ka kaalulangetamine minu jaoks väga vaevaliseks muutunud. Varemalt läks kuidagi kergemini. Nüüd olen praktiliselt terve aasta, peale teise lapse sündi, püüdnud kaalu alla saada - ikka sel vanal heal tervislikul meetodil, aga kuidagi pole õnnestunud. Paar nädalat suutsin oma "programmi" järgida ja jälle lõin käega...

Olen lugenud sellisest asjast nagu "weight loss resistant" ehk siis kaalulangusele resistentne (vt http://www.drphil.com/articles/article/520). Mida sellest arvata?

Mu vanaemal ning vanatädil oli mõlemal tüüp 1 diabeet. Lisaks olid vanaemal suured probleemid kilpnäärmega, kui ta oli ca 40aastane (kilpnääre suurenes). Omal mul raseduste ajal liiga kõrge veresuhkur ei olnud. Samas, glükoositaluvstesti ei tehtudki. Mul on ka juba vähemalt 10 a olnud probleeme liigse karvakasvuga - vuntsid suu ümber, tugev karvakasv kõhul ja reitel, veidike ka rindadel.

Mind huvitab, kas ehk kogu mu eluaegsel kaaluprobleemil võib olla midagi pistmist hormoonidega?

Ette tänades vastuse eest,
k.k.k.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie eluaegsel kaaluprobleemil on kindlasti pistmist pärilikkusega. Ja kahjuks ei lähe kaalu langetamise ja hoidmise mured aastatega väiksemaks, vaid aina suuremaks. Seda olete ka omal nahal juba tunda saanud. Siiski arvan, et kaalutõus laste sünni järel on iseloomulik enamusele naistest ja teatud määral "asjade loomulik käik". Esimesel sünnitusjärgsel aastal, kui toidate rinnaga ja menstruaaltsükkel pole veel täiesti taastunud, ei tasu enda vastu liiga karm olla.
Edaspidi otsustab kõik Teie järjekindlus ja iseloom. Ilma dieedita elu Te kahjuks endale lubada ei saa s.t. "kaalujälgimine" peab toimuma mitte perioodidena, vaid non-stop kogu elu. Muidu tekib nn. jojo-efekt, mille puhul suhteliselt edukad kaalulangetamisperioodid vahelduvad kiirete kaalutõusudega. Seega tuleb eluviisi ja toitumisharjumusi korrigeerida mitte paari kuud või aastat, vaid kogu ülejäänud elu silmas pidades. Käega löömisele järgneb kohe tagasilöök.
Arvan, et endokriinhaigusega Teie kaaluprobleemid seotud ei ole. Rasedate jälgimisel kontrollitakse nii veresuhkrut kui kilpnäärme talitlust ja tõenäoliselt olid mõlemad korras. Ka see, et rasestusite korduvalt ja kandsite lapsed lõpuni oluliste probleemideta, räägib endokriinhaigusele vastu. Karvakasvu rohkenemine ülahuulel, kõhul ja reitel on seotud Teie kaaluprobleemiga. Kuna perekonnas on suhkurtõbe ja olete ülekaaluline, tasuks edaspidi veresuhkru väärtusi siiski silmas pidada (kord aastas perearsti juures on piisav).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.