Kehakaal 28.08.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!Mul on selline mure. Umbes 4aastat tagasi hakkas mu kehakaal järsult suurenema. Nüüdseks on seda juurde tulnud 18kg. Ma olen üritanud dieeti pidada.Töötan liikuva graafikuga,mõnikord öösel mõnikord päeval.Koos kehakaalu kasvuga langesid mul juuksed välja. Olen püüdnud kaalu igati langetada, sest see hakkab juba liigestele liiga tegema. Perearsti juures käisin.Tema ütles, et kas ma lootsin terveks eluks ühte kaalu jääda. Mingeid teste ta mulle ei teinud. Mida ette võtta?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kirjas on vähe andmeid. Kas olete naine või mees? Kui vana? Kas juuste väljalangemine tähendab, et olete nüüd kiilas? Naise elus on perioode (peale sünnistusi, menopausi järgselt), kui kehakaalu kipub lisanduma peaaegu kõigil ja ilma haigusliku põhjuseta. Meestel lisandub kaalu tavaliselt tasapisi 30-50a. vahel, kui elureziim on stabiilne ja toitumine rikkalik. Kui palju Te nüüd kaalute ja kui pikk olete? Teie kehamassi indeks (kaal/pikkuse2) näitab, kas olete lihtsalt ülekaaluline või on tegemist juba haiglasliku rasvumisega. Kui tegemist oleks hormonaalsete häiretega, peaks kaalutõusule lisanduma ka teisi vaevusi (vererõhu ja südamelöögisageduse muutused, nahamuutused jne. jne.)
18kg 4 aasta jooksul on loomulikult liiast ja tunnete juba ka liigesvaevusi. Seega nii või teisiti on vaja kaalu langetada. Toitumisreziimi segab veidi vahetustega töö, ei saa järgida kindlaid söögiaegu. Kehtestage endale vaatamata libisevale graafikule reegel, et ööpäevas (24 tunni jooksul) ei söö üle 1600kcal. Alguses võib abi olla ka kaalulangetavatest ravimitest (reduktiil või xenical), mida võib Teile välja kirjutada perearst. Nende rohtude hind on küllalt soolane, kuid võtate neid üksnes paar esimest kuud, et saada mõned kilod alla. Siis jätkate dieediga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.