Ülemäärane higistamine 09.12.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kulla tohter!
Kirjutan Teile suure murega.Aastaid on mind piinanud ülemäärane higistamine.Kaenlaalused on lausa poole küljeni vastikult märjad, samuti on mul niisked peopesad.Higistamine ei sõltu sellest kas on mul soe või külm, higistan ikkagi.See mure on mul puberteedieast alates ja abi pole saanud kusagilt.Perearst soovitas kasutada erinevaid higistamisvastaseid vahendeid ....
Ma ei saa kunagi kanda liibuvaid särke ega kleite, kuna inimesed jäävad lausa vaatama üllatunult ...

Teie kirja väga ootama jäädes.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt olete noor inimene ja Teie rohke higistamine ei viita ühelegi haigusele. On üsna tüüpiline, et higieritus suureneb puberteedieas ja vaibub tasapisi aastatega. Eakate inimeste probleemiks on pigem naha kuivus.
Tõenäoliselt olete ka veidi ebakindel ja ülemäära mures oma välimuse pärast. Seda rohkem higistate... Lohutuseks võin öelda, et aastatega Teie probleem taandub iseenesest ja suurema higieritusega nahk säilitab tegelikult kauem elastsuse ja nooruslikkuse.
Igaks juhuks võiks siiski kontrollida kilpnäärmehormoone, kuna rohke higistamine on kilpnäärme ületalitluse üheks tunnuseks (seda võib teha perearst). Kui kõik on korras ja olete ka muus osas terve, soovitan üksnes sauna, veeprotseduure, suvel merevett ja päikest. Uskuge mind, suurem osa Teid ümbritsevatest inimestest pole Teie rohket higistamist kunagi tähele pannud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.