Kilpnäärme ületalitus ja tsüstiline sõlm 18.01.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, detsembris 2017 avastasin enda kaelalt muna ja pöördusin EMOsse, tehti analüüsid, mis näitasid kilpnäärme ületalitust. Ultraheli näitas tsüstilist sõlme 2,5cm läbimõõduga. Punkteerimine tehtud, aga ootan vastuseid. Esimene arst määras EMOS Thyrozoli 5mg 2x päevas. Endokrinoloogi e-konsultatsioonil määrati Thyrozoli 5mg 1x päevas. Seejärel sain varasema aja teisele arstile punkteerimiseks, kes ütles, et hormoonide tase on normis ja Thyrozoli pole vaja võtta! Tõenäoliselt operatsiooni ei tehta kuna sõlm pole piisavalt suur, aga vaja teha radiokatiivse joodi kapsli neelamine. Selgituseks, et mingeid kõrvaltoimeid mul pole, ainult tunnen sõlme kurgus ja kerget takistust. Kas sel juhul on tõesti vajalik radioaktiivse joodi ravi ja ei aita tabletiravi? Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Jah, Teie juhul on tõepoolest vaja teha radiojoodravi või lõikus. Tablettravi suudab pidurdada toksilises sõlmes hormoonide tootmist ainult niikaua, kui tabletti võtate. Püsivat mõju tablettravil toksilisele sõlmele ei ole ja niipea kui tableti ära jätate, tuleb kilpnäärme ületalitlus tagasi. Lisaks kaldub ületalitlus aastatega üha tugevnema sedamööda kuidas sõlm kilpnäärmes tasapisi suureneb.
Radiojoodravi hävitab sõlme, kuid ülejäänud kilpnäärmekude toimib edasi ja kilpnäärmehormoonid normaliseeruvad. Täpsemaid selgitusi radiojoodravi kohta saate oma raviarstilt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.