TSH muutumine nädalaga? 22.10.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Vabandan, kui kogemata olen kirjutanud vale teema alla.

Olen 39.a. naine ja pisiperet plaaninud 10 kuud, kuid siiani pole õnnestunud. Augusti keskel oli töökoha vahetus ja 30. aug. lasi naistearst teha TSH ja prolaktiini proovid - TSH 3,71 ja prolaktiin 669.

Vahepeal sattusin perearsti juurde igahommikuse kõhulahtisusega. Tehti TSH (näit 3,40) ja D-vitamiin (näit 61) - proovid võeti 12. okt. Perearsti soovitusel hakkasin igapäevaselt juurde võtma D-vitamiini 25 mikgogrammi ja samal ajal tarbisin ka kalamaksaõli, millel D vit. sees.

Naistearst saatis mind edasi viljatusravi arsti juurde, et kontrollida munajuhasid ja sealt paluti hoopis teha uued vereproovid. Proovid andsin 20.okt:
TSH 5,42, prolaktiin 787, vaba türoksiin 16,5 ja türeoidperoksüdaasi vastane igg 10, D-vitamiin 59. Enne proovide andmist oli täielikult magamata öö ja veidi pingelisem tööpäev.

Kuidas on võimalik, et TSH näit nädalaga nii korrast ära läheb ja ka D-vitamiini tase on langenud, kuigi igapäevaselt seda olen juurde võtnud? Kas on võimalik, et proovid on vahetusse läinud?

Kas magamatus / stress võivad TSH taset mõjutada nii tugevalt? Lisan veel, et mul on 3 cm. müoom. Olen kuulnud, et müoomi eemaldamisega langeb ka prolaktiini tase)
Kas tegemist on nüüd kilpnäärme haigusega?

Kas kilpnäärmerohud on eluaegsed, isegi kui soovitakse raseduse soodustamiseks TSH näitu saada 2,5 peale? Olen kuulnud, et kilpnääre lülitab ennast välja ja ei tooda siis enam hormoone ning loodab vaid nendele rohtudele.

Tervisega mingeid kaebusi ei ole, tunnen ennast hästi, olen normaalkaalus, ravimeid ei võta.

Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil korduvalt määratud hormoonanalüüsides on nii TSH kui prolaktiin vähese tõusuga. Stress ja magamatus võivad mõjutada prolaktiini taset, TSH-le ei peaks see mõjuma. Erinevates laborites määratud TSH väärtused võivad mõnevõrra erineda (ka normiväärtused on erinevates laborites veidi erinevad). Igal juhul soovitan määrata kilpnäärmevastaste antikehade tiitri (TPO-AK ja Tg-AK). Kui antikehade tiiter on kõrge, soovitaksin kindlasti pisipere ootuses alustada asendusravi L-türoksiiniga. Sel juhul on tegemist autoimmuunse kilpnäärmehaigusega, mille puhul vajate ka edasipdi jälgimist. Kui antikehade tiiter on madal, ei ole asendusravi ehk tingimata vajalik, kuid pole ka vastunäidustatud, kui günekoloog seda siiski soovitab. Kilpnääre ei lülita ennast välja ega looda üksnes ravimitele. Günekoloog võiks Teid nõustada ka prolaktiini taseme osas - kõrgenenud prolaktiin pärsib samuti munasarjade tööd. D-vitamiini tase olemasolevate suhteliselt vähese D-vitamiini sisaldusega preparaatide toel kiiresti ei tõuse, kõikumine 61-59 on tõenäoliselt labori lubatud vea piires.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.