Liighigistamine 26.09.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on mure. Olen kimpus liig higistamisega. Eriti päevasel ajal. isegi siis kui on külm on kaenla-alt kõik märg ja suured higiloigud. Vasak pool higistab isegi rohkem kui parem. Samamoodi olen väga väsinud ja ka juukseid langeb rohkem kui tavaliselt.Kas võib olla tegemist kilpnäärme probleemiga?
Olen ise 27 aastane täiesti terve ja normaal kaalus naisterahvas.
Kui kasutan Maxim sensitive higipulkka siis see küll aitab ära hoida higistamist aga nii kui seda ei kasuta olen jälle alguses tagasi.
Kas Tartus oleks võimalik erakliinikus kontrollis käia ilma perearsti saatekirjata? Kuna elan välismaal ja eesti haigekassa puudub.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Endokriinhaigustest võib liigset higistamist põhjustada kilpnäärme ületalitlus. Liighigistamist soodustavaid terviseprobleeme on tegelikult palju rohkem ja mitmest valdkonnast. Igal üksikjuhul tuleb otsida põhjust ja kui see selgub, aitab leitud tõve ravi ka higistamist vähendada. Kui higistamine pole haiguslik, siis meditsiin kuigi palju ei aita. Seega soovitan endokriinhaigusi silmas pidades eelkõige kilpnäärme talitlust kontrollida.
Eesti erakliinikutes saatekirja üldiselt ei nõuta, küllap on nii ka Tartus. Samuti on järjekorrad lühikesed ja info erakliinikute kohta kergesti internetist leitav.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.