Hüpofüüsi adenoom 04.08.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Minu probleemid algasid juba lapseeas, arstid eirasid sümtomeid.
Kuid nüüd lõpuks olen saanud diagnoosiks hüpofüüsi suurenemine ( MRT-10mm x 15mm), juuni lõpus prolaktiin 29500. Tartu neuroloog ütles, et kindlasti lõikus ja siis läheb ajaga ka prolaktiin normi. Konsuldatsiooni lõpus ütles, et helistab kuna lõikus toimub ja kas sellele eelneb konsuldatsioon dr. Arrakuga.
Kuid nädala pärast tuli koju ümbrik saatekirjaga endokrinoloogile ja silmaarstile. Kuna esimene vaba aeg oli Tartu arstile alles septembriks, otsustasin minna Põlva arsti jutule sain kiirelt aja. Peale esimest konsuldatsiooni käskis ta kiirelt hakkata bromokriptiini võtma ja lasi teha vereproovi muude hormoonide taseme mõõtmiseks ka. Nagu selgus oli ainult prolaktiin kõrge. Kirjutas retsepti ka teisele purgile.

Tabletid said otsa aga arst ise puhkab ja tuleb augusti lõpus tagasi. Aeg on minul 29august.

Tahaks teada, palju maksab see operatsioon?
Hakkasin juuni lõpus promokriptiini võtma. Arst ei lubanud ravi katkestada ja nüüd ei saa ma kuidagi neid osta kuna arst puhkab.
Tegelikult on mul hulga kõrvalnähte(iiveldus, kõhukinnisus, nõrkus, unisus, ärrituvus, liighigistamine) aga arst ütles, et muud ravimit pole.
Mainis, et võibolla peab ikka opereerima kui ma ei talu rohtu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Suure tõenäosusega on Teil healoomuline hüpofüüsi kasvaja, mis toodab hormooni nimega prolaktiin. Prolaktiini liig organismis pärsib sugunäärmete tööd ja see on suure tõenäosusega menstruatsioonide puudumise ja viljatuse põhjuseks. Lisaks on oluline, kas teised hüpofüüsi hormoonid on korras või mitte ja kas kasvaja, mis on healoomuline, kuid mõõtmetelt üsna suur, survestab teisi aju struktuure (näiteks nägemisnärvi - siit ka vajadus silmaarstile minna). Kui teised hormoonid on korras ja kasvaja olulistele aju naaberstruktuuridele peale ei suru, ei opereerita sellist kasvajat, vaid ravitakse bromokriptiiniga (seda rohtu saite ka Teie) või kabergoliiniga (see ravim on samuti Eestis olemas kaubandusliku nimega Dostinex). Need ravimid pärsivad efektiivselt prolaktiini tootmist ja vähendavad ka kasvaja mahtu nii, et hea efekti korral taastub viljakus ja kasvaja muutub oluliselt väiksemaks ning opereerima ei peagi. Aju operatsioonid on isegi kogenud kirurgi kätes seotud suure tüsistuste riskiga ja kui võimalik on saavutada hea tulemus konservatiivse raviga, ei võta kirurg Teid lõikusele mingi raha eest. Eestis on võimalik teha sellist lõikust üksnes Tartu Ülikooli Kliinikumis või Tallinnas PERH-is, mitte mõnes nurgataguses erakliinikus. Lõikuse vajadust kaalutakse väga põhjalikult ja seda tehakse üksnes juhtudel kui konservatiivne ravi tõepoolest ei toimi või ähvardab patsienti pimedaks jäämine või mõni muu tõsine neuroloogiline ärajäämanäht. Kui Te bromokriptiini hästi ei talu, proovitakse Dostinexi, millel on vähem kõrvaltoimeid.
Arsti puhkusel oleku murest ei saa ma üldse aru. Eks arst on samuti inimene ja talgi on õigus puhata. Kui ravim otsa sai, olge hea ja pöörduge oma perearsti poole, kes endokrinoloogi poolt välja kirjutatud retsepti pikendab - samadel soodustingimustel (tal on selleks täielikud volitused). 29. augustil lähete uuesti endokrinoloogi juurde, kes teeb uued analüüsid, et näha kuidas ravim toimib. Rääkige arstile kindlasti ka ilmnenud kõrvalnähtudest ja vajaduse korral küsib Põlva tohter Tartu kolleegidelt nõu.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.