Hüoertüreoos ja pungsilmsus 03.05.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul diagnoositi 2 nädalat tagasi kilpnäärme ületalitlus. Nagu aru sain siis autoimmuunne türeoidiit, kilpnäärme põletik. 21. Aprillist olen võtnud propranololi 1 tbl 2x päevas ja thyrozoli 1 tbl 2x päevas. Eile, st. 02.05 võeti uued vereanalüüsid Magdaleenas. Analüüsid on paranenud. Arst määrast 10 päevaks 1 tbl 3x päevas thyrosili ja seejärel pean edasi 1 tbl 2x päevas võtma. Mainin veel, et pulss on paremaks läinud ja nüüd võtan 0,5 tbl 2x päevas.
Mul on tekkinud ka pungsilmsus. Vasak silm on suurenenud, mõni päev on justkui pinges ja väsind, teine päev jälle on vähem või ei ole üldse. Teised inimesed saavad silma muutusest aru kui nende tähelepanu sellele juhin, muidu mitte. Silmade muutus/ erinevus on eriti hästi näha piltidel. Jaanuari lõpus olid silmad veel samasugused.
Siit ka minu küsimused: kas silma saab ravida, kui jah, siis millega? Kas silm võib ka ise tagasi tõmbuda? Kas silm võib vaatamata paremaks muutuvatele kilpnäärme analüüsidele hullemaks muutuda, Mul on silma pärast suur hirm, millised oleks Teie juhised oma patsiendile sellises olukorras?
Täpsemaid verenäitajad saan hiljem panna kuid tundub selline raviskeem õige?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt on tegemist autoimmuunsele kilpnäärmehaigusele kaasneva orbitopaatiaga. Probleemile tuleb juhtida Teid raviva endokrinoloogi tähelepanu. Tema hindab, kui tõsine on muutus ja kas silmad vajavad eraldi ravi. Orbitopaatia võib progresseeruda hoolimata hormoonanalüüside paranemisest ja võib ka ilma ravita taanduda. Kilpnäärme ületalitluse ravi mõjutab orbitopaatiat üksnes kaudselt. Üks juhis on aga universaalne - kui suitsetate, jätke kohe maha! Orbitopaatia tabab raskemalt ja paraneb halvemini suitsetajatel.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.