Tehti kindlaks hüpertüreoos ja türeoidiit 26.04.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Lähen varsti teisele endikrinooligi vastuvõtule.Esimesel korral TSH - 0,010.Sain raviks Tiotill 2x2. Nüüd kuu aja möödudes TSH - 003.
Kas olukord on paranenud ei osanud perearsti õde õieti öelda.Kas on siis paremaks või halvemaks läinud? Saan aru, et enne mulle radijoodravi kapslit ei tellita kui foon on maas.Enestunne on väga halb sest tihtilugu üks pool suud valutab ja hambad ka.Enne kui haigusest ei teadnud lasin endal selle valu tõttu tagumisi hambaid eemaldada aga nüüd valutab sealt ikka edasi.Kuna varsti on algamas soe aeg siis kuidas selle päikesega on, kas peab eriti varju hoidma?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt tuleb selgitada valu põhjus. Kilpnäärme ületalitlus valu ei põhjusta - ehk on tegemist hoopis kilpnäärme alaägeda põletikuga? Ka alaäge põletik võib haiguse algusjärgus mõõdukat ületalitlust anda, kuid sel puhul pole raviks tiotiil, vaid tugevad põletikuvastased ained (prednisoloon). Kui kilpnäärme alaäge põletik on välistatud ja tegemist on kroonilise põletiku või toksilise struumaga, tuleb valu põhjust mujalt otsida ja kilpnääret ravides valu ei möödu.
Teiseks - TSH alusel ületalitluse ravi mõju üle otsustada ei saa. Tuleb määrata FT4 ja FT3. TSH muutub väga aeglaselt ja võib ravi alguses muutuda isegi kehvemaks, kuigi ravi toimib igati soodsalt.
Eesti piires päikese eest varju hoidma ei pea, troopikasse soovitan reisida aga alles peale tervistumist.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.