üleliigne karvakasv 24.04.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. olen 19 aastane neiu ja mul on probleem üleliigse karvkasvuga. Kasv ei ole lihtsalt kiire, vaid esineb ka kõhul, rindadel, mingil määral kaela ja õlgade piirkonnas. Aastatega on pigem hullemaks läinud, ehk rindadel hakkasid hiljem kasvama. menstruaaltsükkel on ka paigas. Kas tuleks esimesena günekoloogi juurde pöörduda? Või on mingi muu võimalus?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Jah, günekoloogiga nõu pidamine ei teeks halba - eelkõige tuleks välistada meessuguhormoonide liig organismis, mida saab teha vereprooviga. Kui meessuguhormoonide liig on olemas, tuleb selgitada, kas see pärineb munasarjadest (polütsüstiliste ovaariumide sündroom) või neerupealistest. Mõlemal juhul saab raviga aidata, kuid ravi on veidi erinev. Vajadusel suunab günekoloog ka endokrinoloogi vastuvõtule. Kui meessuguhormoonide liiga ei ole, on probleem väiksem ja aitab karvaeemaldus. Soodsalt mõjuvad tavaliselt ka beebipillid, mis muudavad nais- ja messuguhormoonide tasakaalu naissuguhormoonide kasuks. Ülekaalu korral mõjub soodsalt kehakaalu normaliseerimine.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.