Kilpnäärme hormoonasendusravi 27.01.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, minu küsimus on:
Kui operatsiooni käigus eemaldatakse kogu kilpnääre (olen praegu operatsiooni järjekorras) ja määratakse asendus ravi.Kas L-türoksiiniga (sünteetilise kilpnäärmehormooni preparaadiga) võib esineda selliseid väga tugevaid kõrvalnähte ,et ei saagi seda tabletti võtta? Keegi ei tea ju ette kas võivad tekkida kõrvalnähud mingist ainest mida see tablett sisaldab.
Aga kui juba on elutähtis organ eemaldatud-mis siis saab?
Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Päriselt välistatud L-türoksiini talumatus ei ole. Minu 20-aastase praktika jooksul on paar juhtu ette tulnud. Siiski on ülitundlikkus L-türoksiini suhtes üliharv ja ka koostoimeid teiste ravimitega sellel preparaadil praktiliselt ei esine. Samuti ei ole L-türoksiinil tavamõistes kõrvaltoimeid, kui kasutame seda õiges annuses s. t. just parasjagu, et kilpnäärme hormoonid oleksid korras.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.