Poja kasv 10.01.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen murelik isa, väga murelik tegelikult. Probleemiks poja kasv ja soov teda aidata.
Mu poeg sai just 18 aastaseks ja on vaid 160 cm pikk. Ise olen 176 cm pikk (53 aastane), abikaasa (poja ema) 162 cm pikk. Mul on 5 poega, vanemad vennad on kõik vähemalt 180 cm pikad, tema noorem vend on 17 aastasena umbes 176 cm pikk, ka minu oma ema 164 cm pikk. 4. poeg aga on väga väikest kasvu.
Väga rumal minust, et ma sellega seni pole arsti poole pöördunud aga olen ikka lootnus, et ka see (4. poiss) poeg hakkab kasvama, nüüd aga sai ta 18 aastat vanaks ja mulle tundus viimasel koduskäimisel (töötan olude sunnil juba mõned aastad Norras), et poeg on üsna sügavas depressioonis, seostan seda (võib-olla ka meelevaldselt) tema kasvuga (igal juhul arvan, et see on üks põhjusi ja võib ju olla, et peamine...). Meenub, et kui kodus käisin, siis ta oli rõhutatult ükskõikne kõikide jõulu- ja sünnipäevakingituste pakkumisete suhtes, (ka siis, kui üks vanematest vendadest andis talle kingituseks päris korraliku summa raha) ... ta ei taha käia enam ka väljas ega ka sõprade pool külas ... pakkusin korduvalt erinevaid variante, mida talle sünnipäevaks kinkida, mida ta tahaks teha või mida saada, ta oli kõige suhtes leebelt ükskõikne, ei tahtnud ka sõpru sünnipäevale kutsuda, ega ka nendega kusagile välja minna, ütles, et pole niikuinii mitu aasta juba sünnipäeva pidanud ... nii jäigi tema 18 sünnipäev ka korralikult pidamata kuigi sain sedakorda sel ajal kodus olla...
Ärge saage aru nagu oleks mina ahtnud kangesti tema sünnipäeva pidada, oleksin tahtnud talle seda võimaldada aga ...
... ja mu süda hakkab üha enam ning enam valutama ... tundub, et ehk on käes viimane hetk midagi teha ja ehk õnnestub poega kuidagi aidata ... süda valutab koledasti ...
... meenub, et tean teis ja ka minuealisi mehi (tõsi küll - väga üksikuid näiteid aga siiski mitu...), kes olid väga väikest kasvu 18 aastaseks saades aga kasvasid 19-20 aastaselt ootamatult 175-185 cm pikkusteks... varem ma selle peale ei mõelnud aga nüüd tuleb vägisi pähe, et ehk oli abi endokrinoloogi poolt määratud ravist...
Ehk saab aidata ka minu poega? Palun kirjutage, mida asjast arvate.

Lugupidamisega
Väga murelik isa

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mis siin ikka muretseda, tuleb pöörduda arsti poole! Kõigepealt perearsti poole, kes annab saatekirja endokrinoloogile. Kuna poeg on juba 18-aastane, võib ta minna nii laste- kui täiskasvanute endokrinoloogi juurde. Endokrinoloog määrab hormoonanalüüsid ja luulise vanuse - eks siis selgubki, kas saab noormehe kasvamisele kuidagi veel kaasa aidata või mitte. 18-aastaselt on enamasti luude kasvutsoonid sulgunud, kuid erandeid, kus luuline vanus jääb kronoloogilisest mõnevõrra maha, siiski on.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.