Määrimine pärast L-thyroxini raviga alusatmist 20.11.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Kurtsin umbes kuu aega tagasi perearstile, et ei tunne ennast enam oma kehas hästi - pidev väsimus, ei suuda keskenduda jne.
Mind saadeti analüüse tegema ning tuli välja TSH 17.03 mU/l [norm 0.40 - 4.00].
Arst ütles lühidalt, et kilpnäärmega on probleemid ning määras ravi L-Thyroxin 100mg. Esimesed 6 päeva pool tabletti pool h enne hommikusöögi ning edasi iga päev 1 tablett.
Olen nüüd need 6 päeva ravimit tarvitanud (iga päev 0,5 tabletti) ning eile tekkis veider määrimine. Menstruatsioon ei tohiks kindlasti veel hakata.
Enesetunne on üldiselt parem kui enne, kuid see määrimine teeb mind veidi ärevaks. Kas see on normaalne ning mida ma peaksin ette võtma? Kas asi on kilpnäärme ravis või on probleem günekoloogiline ning peaksin günekoloogi vastuvõtule minema?

Lisaks küsiksin ka igaks juhuks üle, kas minu puhul on tegemist üle-või alatalitlusega? Kahjuks arst mulle seda ei maininud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie puhul on tegemist kilpnäärme alatalitlusega ja L-türoksiin on sünteetiline kilpnäärmehormoon, mida saate asendusraviks eesmärgiga hoida kilpnäärmehormoonide sisaldus veres normaalsena.
Soovitan määrimisse suhtuda pigem rahulikult. Kilpnäärme alatalitlus pärsib munasarjade talitlust ja kui nüüd on asendusraviga olukord paranenud, võib määrimine olla märk ovulatsioonist. Kui määrimine kestab pikemat aega ja menstruaaltsükkel häirub, soovitan günekoloogiga nõu pidada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.