Ületalitus 01.11.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Aasta tagasi tehti mulle kilpnäärme utraheliuuring ja võeti analüüse, analüüsid olid korras, kuid vastus oli selline Kilpnäärme parem sagar 5,0 x 1,6 x 1,7 cm, maht 7,0 ml.Kilpnäärme vasak sagar 4,6 x 1,5 x 1,2 cm, maht 4,3 ml.Istmus laienenud, selles rohkem paremale jääv kajavaene perivaskulariseeritud sõlm 1,2 x 2,0 cm. Mõlemas sagaras kajavaesemaid alasid läbim. kuni 0,6 cm. Sagarate verevarustus tavaline.
Biopsia võetud 2015 juuli ja veekogumi sõlm.
Kael on natuke juba muutunud ja sõlm surub hirmsasti hingetorule nagu oleks tükk ees, mis ära ei taha minna. Süda peksleb, ärevushäired, juuksed langevad, kaalukaotus vähesel määral. Sõlm on juba ka nähtav. Sain siis teada, et mul analüüsides väiksed muutused juba ehk ületalituse näitaja sipa tõusnud.
Kas mind ootab lõikus ? On võimalik, et sõlm surub hingetorule, veresooned kaelal ka väljas. Selline tunne, et läbun kohe ja see tükke i kao kuhugi. Tänan vastamast!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Normisuurune kilpnääre ei saa kedagi lämmatada. Isegi kui kilpnääre oleks viimase aasta jooksul mahult 2-3 korda suurenenud (mis on väga vähetõenäoline), ei oleks see veel nii suur, et oleks näidustatud lõikusravi.
Sama kehtib 1,2x2,0cm sõlme kohta. Kilpnäärme tsüstid (veekogumi sõlmed nagu Teie neid nimetate) võivad mõnikord kiiresti suureneda ja ka kaelal nähtavaks muutuda. Sel juhul on esmavaliku protseduuriks tsüsti punkteerimine ja vedelikust tühjendamine, mille järel võib muidugi sõlme ka operatiivselt eemaldada, sest tsüstid kalduvad uuesti täituma. Tsüst kilpnäärmehormooni ei tooda ja seega kilpnäärme ületalitlust ei põhjusta. Tundub, et Teie põhimureks on ärevushäire, mis vajab samuti ohjamist.
Tervitades,
dr. Anu Ambos

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kilpnääre ületalitus

Tere. Kui on nii väike ületalitus siis kas võib päikest võtta, reisida soojalemaale puhkama, nüüd suvel??
Kas süüa ja juua võib kõike? Kuidas alkohool mõjutab ületalitus(mis alkohooli võiks tarvitada, ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Selliste hormoonanalüüside puhul nagu Teil (mina nende alusel kilpnäärme ületalitlust ei diagnoosiks) võib nii päevitada, reisida kui ka mõistlikus koguses alkoholi tarbida.
Tervitades,
Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus ja vaktsineerimine

Kilpnäärme ületalitus olnud u 2 aastat, võtan thyrosooli 5mg/p Ei ole veel Covidi vastu vaktsineerida julgenud,
Kas Covidi vastu vaktsineerimine võib võimendada haiguse kulgu?
Tänan vastuse ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Vaktsineerimine COVID-19 vastu kilpnäärme ületalitluse kulgu ei mõjuta. Küll võib seda mõjutada haigestumine COVID-19 infektsiooni. Seega on vaktsineerimine Teie huvides.
Tervitades,
Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus ( järg 76784 )

Kas peale radioaktiivsejoodi muud ravi pole?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Küsimus eelnevalt vastatud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kilpnäärme ületalitus

Mul on kilpnäärme ületalitus, südame kloppimine, pulss 100-150vahel kõigub. Öösel 85-110 seedimine väga kiire, öösel ärkan mitu korda üles. Salli kandes tekib ka ärevushood, ehk paanikahood, vahel suuremad, ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui kilpnäärme ületalitlust kinnitab ka muutus hormoonanalüüsides, tuleb seda kindlasti ravida ja füüsiline koormus on mõnda aega vastunäidustatud. Kas see vabastab Teid väeteenistusest või ...

Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus

Kilpnäärme ületalitus ja kõrvalnähud ravimi Tyrazol tarbimisel?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH 0,23 mIU/l või ka 0,36 mIU/l ei tähenda kilpnäärme ületalitlust ega põhjusta mingeid vaevusi. Väärtused on küll normi alumisel piiril, kuid vaevusi põhjustavat ületalitlust Teil ei ole. ...

Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus

Tere. Mul on üsna suur kilpnäärme ületalitus - üle kahe korra suurem kui olla tohiks. Kas ma tohin juua porgandi ja kapsamahla või on see kahjulik? Olen lugenud, et kapsamahlas on joodi. Avaldaks see mulle ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võite juua kõiki puu- ja juurviljamahlu. Teie kilpnäärme talitlusele see mingit mõju ei avalda (isegi kui mahlas peaks sisalduma mikrokoguses joodi).
Tervitades,
...

Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus

Kas sõlmelise kilpnäärme puhul tablettravi suudab suurenenud kilpnääret väiksemaks teha?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ei suuda. Tablettravi saab ületalitluse korral aidata kilpnäärme talitlust normaliseerida, kuid kilpnäärme mahulistele muutustele see ei mõju.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnäärme ületalitus

kilpnäärme ületalituse iseloomulik tunnus on kehakaalu langus, mul on diagnoositud kilpnäärme ületalitus, aga millegipärast on kiire kehakaalu tõus.Kas see on loomulik niisuguse haiguse juures.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Umbes 10%-l juhtudest võib kilpnäärme ületalitlus põhjustada kaalutõusu. Seega pole kaalutõus ületalitlusele iseloomulik, kuid erandjuhtudel võib seda esineda. Loota võib, et koos ületalitluse ...

Loe edasi

ületalitus ja jood

tere! kuulsin et pappiloomidele joodi määrides võib neist lahti saada. mul on ületalitus, kas ma võin siis proovida või mõjub see mulle halvasti? enamus on neid dekoltee piirkonnas.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme ületalitluse korral ei soovita joodi ei sisse võtta ega peale määrida. Pöörduga nahaarstile ja leidke teine raviviis.
Tervitades,
dr. Anu ...

Loe edasi

paast ja kilpnäärme ületalitus

Tere! Palun öelge, kas paast (24 tundi) ja kilpnäärme ületalitus sobivad kokku?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Paastuda võib, kui kilpnäärme ületalitlus on raviga kontrolli all, välja ravitud või remissioonis (vaibefaasis).
Tervitades,
dr. Anu Ambos ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: