13-aastaste kaksikutest poisslaste väike kasv 28.08.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Peres kasvavad kaksikud pojad, kelle sünnipikkuseks oli 46 cm (kaalusid nad kumbki 2,5kg). Nad olid ajaliselt väljakantud lapsed. nüüd on lapsed jõudnud teismeikka, kuid murelikuks teeb nende vähene pikkus. Üks poeg on 152 cm ja teine 150cm, kuid vaadates nende eakaaslasi, on enamik lapsi 13-aastaselt 160-170cm pikad. Söövad korralikult, magavad hästi, tegelevad spordiga, hoolitsevad hügieeni eest. Senine areng on olnud eakohane, ka on neil olemas murdeealisele poisile omased karvakasvamised.
Jalg on neil 39/40.Minu pikkus on 172 cm ja nende isal 185 cm. Kummagi suguvõsas on mehed olnud pigem üle 180 cm.
Kas mul on alust pöörduda endokrinoloogi poole ja uurida kasvamise kohta?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan perearstiga nõu pidada (oluline on poegade kasvudünaamika - kasvukõver ja ka suguline areng). Puberteedi dünaamika on noormeestel üsna suurte individuaalsete erinevustega, palju esineb 13-14-aasta vanuses nn. konstitutsionaalset kasvu ja puberteedi peetust, mis tegelikult pole haiguslik ja mille puhul kasvuspurt tuleb veidi hilisemas eas. Ka Teie poegadel seisab maksimaalselt kiire kasvu periood tõenäoliselt veel ees. Kui siiski ka perearsti arvates võiks spetsialisti poole pöörduda, annab ta meelsasti ka saatekirja lasteendokrinoloogile.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.