kilpnäärme alatalitlus ja armistunud kilpnääre põletiku tagajärjel, kas võin paastuda? 03.07.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul on kilpnäärme alatalitlus ja ilmselt kunagise kilpnäärme põletiku tagajärjel kilpnääre on armistunud ega toimi enam väidetavalt nii et võtan kilpnäärme rohtu iga päev pool tabletti (vist oli tyroxin, kui õigesti mäletan) olen islami usku ehk siis moslem. Islami usu kohaselt paastun iga aasta korra Ramadani ajal ja iga kuu vabatahtliku paastu kolm järjestikust päeva regulaarselt. Viimasel aastal ei ole saanud Ramadani paastuga eriti hakkama, kuna olen ennast halvasti tundnud aga minu jaoks on oluline teada kas ma arsti seisukohalt võin üldse paastuda pikki näiteks 15 - 21 tunniseid paaste. Islami kohaselt paast tähendab täielikult loobuda midagigi suhu pista päeva jooksul ja ka vett ei joo, üldse mitte midagi, alles peale päikse loojangut võib süüa juua kõike. Kuna Ramadan on sellel aastal suvel kui on kuum ja päevad pikad siis osa paastust suutsin teha viibisin sellel ajal soomes, seal on päev pikk aga ei ole palav. Osa paastust mitte kuna olin Türgis ja seal oli küll päev lühem aga väga kuum kuni 40 kraadi. Kunagi mulle kilpnäärme arst ütles et päike ei ole hea mulle ja kui aus olla palavat ma tõesti kannatan väga pahasti ehk siis ilmselt see on ka kilpnäärmest sõltuv ilmselt. Kui arst arvab et ma ei saa neid pikki ja palavaid päevi paastuda (paastuda siis nii nagu ma eelpool mainisin) siis ma võin mitte paastuda , ma võin paastu talvel mitte kuumal ajal ja lühikeste päevadega järgi teha, sellepärast ma soovingi et kas võiksite mulle nõu anda? Minu jaoks on see väga oluline sest paast on väga oluline osa moslemi elus ja mulle see tegelikult meeldib ja kui päevad on lühemad ja jahedamad siis on enesetunne peale paastumist ja ka juba paastumise ajal väga hea, parem kui muidu. Aga nende kuumade ja pikkade päevadega paistab et ma hakkama ei saa. Tänan Teid juba ette ära.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
L-türoksiini poolestusaeg on pikk - umbes nädal. Seega pole oluline, kas võtate ravimit hommikul, õhtul või südaööl, peaasi et võtate. Ramadaani ajal saab ravimit võtta kas varahommikul, kui tõusete enne päikest või hilja õhtul peale päikese loojumist. Paastu pidamist L-türoksiin (Teie puhul ka üsna väike annus) ei sega.
Küll aga peaksite paastudes vett jooma, eriti kui paastuaeg on pikk (üle 12 tunni) ja ilm palav. Minu meelest ei keela islam ramadaani ajal puhta vee joomist, aga ma ei pretendeeri islami tundmisele, kuigi olen sellega palestiinlastega suheldes kokku puutunud (olen olnud pikemal täiendusel Iisraelis). Ma tegelikult imestan, et on lubatud paastu jupikaupa järele teha nagu mõnd vahelejäänud koolitundi - minule jäi islamist küll veidi rangem mulje. Aga haigetele ja vanadele tehakse tõenäoliselt ka islami kommetes mööndusi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.