Gestatsioonidiabeedi vaidlustamine 02.06.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 18 nädalat rase ja 16 nädalal tehti glükoosi test. Algnäit oli 5,1 ja edasine normis(ei täpsustatud). Naistearst ütles,et 5,1 on juba gestatsioonidiabeet ja kui mul oleks olnud 5,09 siis oleksin diagnoosist nö. pääsenud. Glükoositestile eelnenud õhtul sõin veel 20.00 ajal makarone juustuga koorekastmes ja jõin coca-colat,kuna ma ei teadnud,et nii hilja ei või enam süüa. Määrati kodune veresuhkru jälgimine. Enne sööki näidud on jäänud vahemikku 4,0-5,0 ja peale sööki näidud 4,9-6,2 ,mis on minu arvates väga head näidud. Kuid gestatsioonidiabeedi diagnoosist ma ei pääse vaatamata sellele. Eestis on rasedatele see näit viidud 5,3 pealt 5,1 peale,samas teistes riikides(nt.Soome) lubatakse rasedatele sama näitu,mis mitte rasedatele ehk 5,3. Diabeediõde soovitas peale mu näitude ja menüü vaatamist,et sööksin rohkem süsivesikuid,mis jääb mulle täiesti mõistmatuks. Söön süsivesikuid igal toidukorral ja kohati isegi rohkem kui peaks. Enesetunne on väga hea ja energiline. Kaaluga ei ole probleeme. Mõistan,et hiljem võib diabeet tekkida ja mingi jälgimine on vajalik. Aga kas ma peaksin nõustuma diabeedi diagnoosiga? Kuidas/kus oleks seda võimalik vaidlustada?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Loodusega vaielda on üsna mõttetu ettevõtmine. Kui tühjakõhu veresuhkur oli 5,1 mmol/l, siis oli. 5,1 mmol/l gestatsioonidiabeedi diagnostilise kriteeriumina ei ole mingi eesti günekoloogide kius, vaid vastab kõige uuematele rahvusvahelistele ravijuhistele. Gestatsioonidiabeet ei ole tavaline diabeet. Selle puhul ei ole murekohaks mitte niivõrd naise, vaid loote tervis. Kergetel juhtudel (nagu ka Teie puhul) piisab dieedist, tervislikust eluviisist ja jälgimisest. Kui olete sünnitanud, on kõik möödas (kuid võib korduda järgmiste raseduste puhul), mingit diabeedi diagnoosi Teile külge ei jää. Risk 2. tüüpi diabeeti haigestumiseks tulevikus on kõrgem, kui gestatsioonidiabeeti mitte põdenutel, kuid tervislike eluviisidega on võimalik seda vähendada.
Vaidlustada ei ole siin midagi. Arvan, et magusavaba dieedi järgimine ja veresuhkrute kontroll oma tulevase lapse tervise ja normalselt kulgeva oodatava sünnituse nimel pole palju tahetud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.