hommikune veresuhkru tase 10.03.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Minu elukaaslane on diabeetik, tema glükomeetriga olen paar korda omal huvi pärast mõõtnud veresuhkru taset, mis on alati olnud väga üllatavalt kõrge. Üks kord juhuslikult üsna lühikest aega peale sööki mõõtes oli 12. Mitu korda hommikul ärgates, tühja kõhuga on olnud 6,8-8,3 ning peale hommikusööki kahe tunniga langenud 6,4-7,4ni.
Kas on põhjust muretsemiseks? Millest selline kõrge tulemus?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ei tea, millest selline kõrge tulemus. Diabeedi diagnoosimiseks tegelikult glükomeetri näit ei kõlba, kuna see on piisavalt ebatäpne (lubatud veapiir on erinevatel veresuhkru väärtustel küll veidi erinev, kuid siiski üsna lai). Kui glükeeritud hemoglobiini näit oli üle 6%, on see siiski ka normist veidi kõrgem, kuigi tõenäoliselt mitte veel diabeedi diagnoosimiseks piisav (sel juhul peaks olema üle 6,5%). Seega soovitan ka edaspidi aeg-ajalt veresuhkrut kontrollida - teha perearsti juures veeniverest või määrata glükeeritud hemoglobiin.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.