Kilpnäärme alatalitus 03.02.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, kuigi mul on aastaid tagasi uuritud kilpnääret ja midagi halba ei leitud, siis kahtlustan siiski kilpnäärme alatalitus. Hiljutilugesin artiklit kus kirjeldati sümptomeid ja täpselt nii see minuga on juba mitu aastat. Lisaks on mul vanusega tingitud kuumahood, nii et minu enesetunne ei ole päris kiita... . Artikkel oli kirjutatud tegelikult kilpnäärme alatalitusele mõeldud rohust, mis ei pidanud eriti aitama. Palun kirjeldage mulle veelkord kilpnäärme alatalituse sümptomeid ja öelge kas sellele haigusele tõesti tõhusat ravi polegi?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt tahan kohe öelda, et kilpnäärme alatalitlust ei diagnoosita kunagi lihtsalt vaevuste põhjal. Vastuse küsimusele, kas on tegemist kilpnäärme alatalitlusega või mitte, annab hormoonanalüüs. Kui hormoonid on korras, siis alatalitlust ei ole, olgu sümptomeid kuipalju tahes - need ei ole siis lihtsalt alatalitlusest tingitud, vaid hoopis millestki muust põhjustatud. Kilpnäärme alatalitlusele iseloomulikud vaevused on tursed üle kogu keha, külmakartus, naha kuivus, hääle muutumine nn. kärisevaks joodikuhääleks, unisus ja apaatia, kõhukinnisus, mõningane kehakaalu tõus (tavaliselt kuni 10kg), südametegevuse aeglustumine. Ükski nendest vaevustest ei ole aga spetsiifiline ainult kilpnäärme alatalitlusele, vaid põhjusi nende tekkeks võib olla palju ja erinevaid.
Nüüd ravimisest. Kui üldse mingil haigusel on toimiv ravi, siis on see just kilpnäärme alatalitlus. Ja midagi keerulist siin ei ole. Kilpnäärmehormooni puudujääk asendatakse sünteetilise kilpnäärmehormooniga sellevõrra, et hormooni sisaldus veres oleks normaalne. Kilpnäärme normtalitlust me taastada ei saa, kuid asendusraviga elab inimene ilma piiranguteta täisväärtuslikku elu kuni kõrge vanaduseni. Kui vaevused on tõepoolest tingitud kilpnäärme alatalitlusest, siis nad ka kaovad. See küll võtab veidi aega (tavaliselt u. pool aastat), ka ravimi õige annuse leidmine võtab aega, kuid tulemus on püsiv. Kui aga vaevuste põhjus on hoopis mujal, ei saagi ju kilpnäärme alatalitluse ravi neid kõrvaldada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.