Testosteroon, SHBG, 29.01.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul on mure seoses hormoonidega:
Esmalt analüüsitulemused: (27.01.16)
Testo 10,4 nmol/l
SHBG 59,2 nmol/l
Prolaktiin 217 mIU/l
FSH 2,4 IU/l
LH 2,23 IU/l

Selline testosteroonitase on normaalne 80 aastasele mehele, mitte 28 aastasele, kellel peaks see vähemalt 2 korda kõrgem olema.
Mis kõige hullem SHBG on päris kõrge, mis koos madala testosteroonitasemega annab tõenaoliselt sellise vaba testosterooni näitaja, mis pole enam normaalne.

Lisaks minu kaebused: (ei ole tähtsusjärjekorras)
- üldine energia vähenemine
- emotsionaalne ebastabiilsus ja depressioon (diagnoositud ja ka antidepressantravi saanud), samuti ärevus, aegajalt põhjendamatud tugevad vihahood/ärritatavus.
- kehv uni
- vähene seksiisu
- halvenenud vaimne võimekus
- keskendumisraskused
- kergelt kogunev rasv
- üldine huvipuudus, ükskõiksus
- habe ei kasva
- mingil määral jõu ja lihasmassi vähenemine (võrreldes 20 eluaastate algusega)
Erektsioonihäireid õnneks pole.....veel. Samas pole päris võrreldav 20 eluaastate algusega.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tegelikult on analüüsid korras. Testosterooni sekretsioon on pulseeriva iseloomuga, maksimumis varahommikuti. Seega ei pruugi ühemomentne analüüs sattuda ei kõige kõrgema ega kõige madalama näidu peale. Ühekordse uuringu alusel kui testosterooni väärtus ka on nn. madal/normaalne, ei diagnoosi keegi veel hüpogonadismi. Ja 28-astasel ei pea testosteroon olema üle 20 nmol/l! Ei depressioon, väsimus ega kehv uni ole hüpogonadismile iseloomulikud vaevused. Neid vaevusi esineb massiliselt ja suurel enamusel nende vaevustega inimestest pole mingit hüpogonadismi. Veidi spetsiifilisemad on libiido vähenemine (see esineb küll pea alati ka depressiooni korral) ja tagasihoidlik habemekasv. Lihasmass ja rasva kogunemine on pigem seotud füüsilise koormuse ja treenitusega.
Seega soovitan androloogiga kontakti hoida ja probleemi püsimisel või süvenemisel uuesti pöörduda. Kui testosterooni väärtused peaksid edaspidi veelgi langema, on põhjendatud ka asendusravi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.