Neerupealse hormooni tootmine 22.01.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Käisin Soomes arsti juures. Kaebasin suurt stressi ja alustati vereproovidega. Tulemuses on S-Korsol 703 ( lubatud 150-650). Kuna minu arst (eestlane ja töötervishoiuarst) ei oska öelda kas antud number- 703 on mõõdukas, suur või vähene tõus siis mind huvitaks kuidas sellega on. Kas peaks muret tundma ja asjaga tegelema? Ette tänades,

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kortisool 703 nmol/l on igati normis tulemus, kui see on tehtud päeva esimesel poolel. Väike kortisooli taseme tõus on stressiolukorras (arsti juurde minek ja vereproovi võtmine on samuti väike stress) tavapärane ja haigusele iseenesest ei viita. Tohter tegi selle analüüsi tõenäoliselt neerupealiste puudulikkuse välistamiseks, mis selle tulemusega ongi välistatud. Samas ei ole näit nii kõrge, et peaks kahtlustama neerupealiste ületalitlust. Kui Teil esineb neerupealiste ületalitlusele viitavaid sümptomeid - kehatüve rasvumine, vererõhu tõus, suhkurtõbi, jämedad lillakaspunased striiad vms., võib loomulikult teha supressioonitesti 1mg deksametsooniga. Mis test see on ja kuidas tehakse, teab Teie arst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.