Kilpnäärme ületalitlus alatalitluse süptomitega 21.01.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Perearsti juures tehti vereuuringud ning tulemuseks TSH 0,02; FT4 35. Arst suunas endokrinoloogi juurde, kus pärast näitude vaatamist + ultraheli diagnoositi E05.0 ja E66.
Kas see on loogiline, et kui diagnoositakse endokrinoloogi poolt ületalitlus, aga patsiendil on kõik alatalitluse sümptomid?
Näiteks:
- väsimus, unisus päeval, ka pärast korralikult magatud ööd;
- külmatunne
- aeglane südametöö
- mälu halvenemine
- kontsentratsiooni häired
- lihaskrambid
- kaalutõus
- juuste hõrenemine
- kuiv ja ketendav nahk
- meeleolu langus

Kui vaatan ületalitluse sümptomeid, siis neist ei ole põhimõtteliselt mitte midagi, va diagnoosi kuulmisel emotsionaalsus.
Seega, kokkuvõtvalt kui tihti tuleb ette seda, et sümptomid on ühe haiguse omad ning diagnoos on vastupidine? Lisaks, milline on tõenäosus, et pärast ravimite võtmisega alustamist ( määrati Thyrozol 10mg 1 x päevas 2,5 kuuks) minu kehakaal hakkab mühinal tõusma?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõige sagedasem on ikka see, et vaevusi on mitut liiki, kuid kilpnäärme talitlus on täiesti korras. Teoreetiliselt on võimalik, et erinevate patsientide vered või hiljem analüüside vastused vahetusse lähevad. Tegelikus elus juhtub seda siiski harva.
Umbes 10% ületalitlusega patsientidest kehakaal ei lange, vaid paradoksaalselt hoopis tõuseb. Väsimus sobib samuti ületalitlusega hästi kokku. Mis kokku ei sobi on külmatunne ja südametegevuse aeglustumine, aga ka siin on tõlgendamisruumi. Teile määratud thyrozoli annus ei ole suur. Soovitan rohtu võtta ja 1 kuu möödudes kasvõi perearsti juures kordusanalüüsid teha. Ka enesetunne peaks näitama, kas asi liigub õiges suunas.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.