Kilpnäärme eemaldamine 04.01.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul avastati kilpnäärme suurenemine, kilpnäärmes ka palju sõlmi. Endokrinoloog tegi ultraheli ja analüüsid. Vastused sellised:

Kilpnääret stimuleeriv hormoon seerumis/plasmas Kilpnääret stimuleeriv hormoon seerumis/plasmas 0,270-4,20 1,95 -
Türeoidperoksüdaasi vastased antikehad S-aTPO <35 <5,00 -
Vaba türoksiin seerumis/plasmas S,P-fT4 10,3-24,5 16,53
PNB-l beniigne tsütoloogia, testides eutüreoos ilma türeoidiidi viiteta

Kuna sõlmi on palju ja kilpnääre suur, siis arst arvas, et operatsioon on väljapääsmatu. Hetkel mul see veel enesetundele pole aga mõjunud. Mida Teie arvate?
Kas Teile on võimalik panna ka konsultatsiooniks aega, tahaks teada ka teise arsti arvamust. Internetis mul aega panna ei õnnestu kahjuks.Kõik ajad täis.

Ettetänades, Kairi

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kilpnääre talitleb normaalselt ja tegemist on tavalise sõlmelise struuma, mitte autoimmuunsest türeoidiidist põhjustatud mahulise suurenemisega. Punktsioonil saadud materjali healoomulisus vähendab oluliselt ka pahaloomulise protsessi tõenäosust. Seega sõltub lõikuse vajadus eelkõige kilpnäärme suurusest ja survest naaberorganitele. Tavalisest hakkame lõikusest rääkima, kui kilpnäärme maht ületab 50ml (normisuurus naistel kuni 18ml). Lõikuseni jõutakse tavaliselt 80-120ml mahu juures, sest siis hakkab kilpnääre naaberorganitele juba olulist survet avaldama ja sellega ka enesetunnet mõjutama. Kuna olete veel noor inimene ja kilpnääre suureneb tasapisi edasi (kahjuks ei ole võimalik suurenemist mingi raviga peatada), on lõikus kunagi tõenäoliselt möödapääsmatu. Kas seda peaks tegema kohe praegu või mõne aasta möödudes, on juba hoopis teine küsimus ja seda otsustame tavaliselt koostöös patsiendi ja kirurgiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.
Minu tasulisele vastuvõtule saab tulla Qvalitases teisipäeviti 15.20-17.20 aadressil Narva mnt. 7, Tallinn. Järjekordi ei ole ja saatekirja ei nõuta.