Kilpnäärme tsh ja rasestumine 10.11.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

2003 a on mul eemaldatud mõlemad kilpnäärme sagarad kuna ühelt poolt leiti pahaloomuline kasvaja, asendusraviks on määratud L-tyroksin 100. 2004 sain esimese lapse probleemiteta, tervisega probleeme ei ole. Aastatega on mu praegune endokrinoloog mul tõstnud -L Tyroksini doosi ja varem on see olnud 1 ja 1/4 tabletti. Kuna diagnoosi pärast võtab kord aastas verd ka perearst, siis on ta tähelepanu juhtinud, et mul on tsh liiga kõrge (ületalitlus), endokrinoloog, aga ütleb, et see peabki nii olema (varem 0,04).
Hetkel olen 35 aastane ja kuna soovin teist last ja pikalt pole õnnestunud, siis pöördusin sooviga kunstlikuks viljastamiseks. Rääksin sellest ka oma eriarstile, ta langetas doosi 1 tabletile. Hetkel tsh.0,08. Viljastusarsti aga ütleb, et seda siiski liiga palju ja soovitab võtta 0,5 tabletti.
Kui palju peaks olema minu diagnoosiga tsh, arvestades ka soovi rasestuda?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuna Teie põhidiagnoosiks on kilpnäärmevähk, kehtivad Teile asendusravi osas veidi teised ettekirjutused kui lihtsalt alatalitlusega patsientidel. Sagedamini esinevad kilpnäärmevähi vormid on oma kasvus ja levikus TSH-sõltuvad s.t., mida kõrgem on TSH, seda varmamalt nad kasvavad ja levivad. Seetõttu surutakse kilpnäärmevähiga patsiendil L-türoksiini mõõduka üleannusega TSH normist veidi madalamaks ja seda teadlikult ja tahtlikult. Loomulikult on oluline ka vähi vorm, ravieelne leviku staadium, patsiendi vanus (menopausi järgselt soodustab L-türoksiini üleannus mõnevõrra luuhõrenemist ja rütmihäireid), kui palju aega on vähiravist möödas jne. Kui on plaanis IVF, tuleks teema oma endokrinoloogiga läbi rääkida. Tema on kõige kompetentsem hindama Teie riske ja korrigeerima L-türoksiini annust. Arvesse tuleb võtta ka seda, et TSH ei muutu peale L-türoksiini annuse korrigeerimist kuigi kiiresti, muutus võtab aega mitu kuud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.