Kilpnäärme alatalitlus ja raseduse katkemine 05.10.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

2014 aasta novembris diagnoositi kilpnäärme alatalitlus. TSH näit oli 36. Alustasin Ravi 50 mg L-Thyroxin tablettidega.
Veebruaris uus vereproov, kus TSH oli langenud 24 peale. L-Thyroxini päevast annust suurendati 100 mg-le.
Septembri alguses võetud proovid olid korras - TSH 2.4.
Nädal hiljem avastasin, et olen rase. Jätkasin ravi 100 mg päevas.
Kahjuks katkes rasedus enne, kui olin jõudnud ennast naistearstil arvele võtta.
Nüüd hiljem, olen lugenud, et kohe raseduse alguses oleksin pidanud L-Thyroxini annust suurendama.
Kas see, et kogust ei suurendanud, võis põhjustada raseduse katkemise,? Septembri alguses antud proovid olid ju ometi korras.
Kuna raseduse avastamise ja arstile aja saamise ajavahemik võib ulatuda mitme nädalani, siis kas võin uue raseduse alguses ise suurendada päevast annust kuni arstile saan, et ei tekiks jälle katkemise ohtu?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Arvan, et L-türoksiini annuse suurendamata jätmine ei olnud raseduse katkemise põhjuseks, kuna nädal enne rasedusest teada saamist oli TSH ideaalses vahemikus (1-2,5 mIU). Ideaalse TSH puhul pole tegelikult L-türoksiini annuse suurendamist vaja, kuigi rasedate TSH normväärtused on tavapärastest veidi madalamad.
Edaspidi, kui analüüside tegemise ja rasedusest teada saamise vahemik on tõenäoliselt pikem, võib rasedusest teada saamisel suurendada L-türoksiini annust pimesi 25 mcg võrra. Rasestumisel tuleks muidugi võimalikult kiiresti ka kordusanalüüsid teha.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.