kilpnäärme sõlm suurenenud 30.09.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on kilpnäärme paremas sagaras suurenenud sõlmed, üks lausa üle 4cm. Biopsia vastuse sain täna digiloost, arstilt kuulen seda alles mitme päeva pärast. struma nodosa - patoloogia mis vist tähendab et vähki ei ole? Kuid millest sellised sõlmed tekivad? Mis edasi? Kas on vaja ka lõikust ja kas see mõjutab kuidagi mu tervist? Vereproov on korras ehk siis ala- ega ületalitlust pole.

Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui biopsia vastus viitab healoomulisele protsessile, pole liigseks muretsemiseks põhjust. 4cm läbimõõduga sõlm on üsna suur ja kui neid on mitu, siis on kilpnääre tõepoolest juba oluliselt suurenenud ja deformeerib kaela. Sõlmede tekkimise põhjus ei ole teada. Kahjuks on sõlmelise kilpnäärme ainsaks ravimeetodiks lõikus. Lõikuse vajaduse ja ulatuse määravad koostöös endokrinoloog ja kirurg. Kui eemaldatakse osa kilpnäärmest, pole edaspidi mingit ravi tavaliselt vaja. Kui eemaldatakse kogu nääre, vajate pärast lõikust kuni elu lõpuni iga päev asendushormooni tabletti. Tegemist ei ole raske lõikusega ja suure tõenäosusega säilitate pärast lõikust hea enesetunde ja elukvaliteedi.
Soovitan kõik nüansid oma arstiga läbi arutada. KIndlasti arvestatakse ka Teie arvamusega.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.