liothyronin 25.08.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen tarvitanud L'thyroxini 13 aastat seoses kilpnäärme alatalitlusega. Kogused on varieerunud vahemikus 125 - 100 - 112. Aega ajalt on seis, kus 100 on liiga vähe ja 112 liiga palju. 100ga on TSH 4-5 ja 112 0,1 , Mõlemal juhul tunnen ennast halvasti. Kõige paremini tunnen, kui TSH on 0,8. T4 on ka viimasel ajal 12-14, mis on vist liiga madal. Kui võtan 112 mcg siis on kontsentratsioon väga hea, aga muidu pinge sees, kui 100, siis ei suuda tööülesannetele keskenduda ja ka vererõhk läheb väga madalaks. Hommikuti ei suuda voodist välja tulla. On tulnud ette ka, et tasakaal kaob hetketi.

1. Tunnen huvi, kas teie kaaluksite T4 ja T3 ravi kombineerimist. Tahaksin seda katsetada, et teada saada, kas see võiks minu puhul toimida. Mujal maailmas on see väga levinud variant.

2. Kas võib kasu olla sellest, kui võtan ravimit õhtul enne magama jäämist?

Suur tänu!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olen tegelikult üsna veendunud, et kilpnäärmehormooni sisalduse mikromuutused ei ole tegelikult Teie halva enesetunde põhjus. Töötava kilpnäärmega patsientidel puuduvad vaevused nii TSH 4-5 mIU/l kui ka TSH 0,1 mIU/l juures. Seepärast nimetataksegi neid nihkeid subkliinilisteks ja korrigeeritakse raviga üksnes erandjuhtudel. Ka kombineeritud ravi või L-türoksiini võtmine õhtuti ei aita Teil TSH-s püsivalt 0,8 peal hoida. Proovida ju võite. Silmas tuleb pidada, et liothyronin (FT3) on Eestis registreerimata ravim, mille väljakirjutamisel tuleb arstil täita aastase koguse sissetoomiseks Ravimiametile spetsiaalne taotluse blankett. Apteek tellib ravimi Euroopa keskladudest ja selle saabumine Eestisse võtab aega nädalaid. Samuti tuleb liothyronini eest maksta täishind.
Ise loen kombinbeeritud ravi põhjendatuks üksnes juhtudel, kui L-türoksiini ülelävise annuse korral (FT4 on oluliselt üle normi) püsib FT3 oluliselt alla normi ja TSH oluliselt normist kõrgemana. Sellistel juhtudel on kombineeritud ravi tõepoolest vajalik, kuid seda esineb äärmiselt harva. Ka mujal maailmas ei ole see levinud variant (mis iganes mulje ka interneti patsientide ja ravimfirmade saitidelt ei jää).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.