Prolaktiini tase 24.08.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Kuna endogrinoloogi vastuvõtule saaksin alles uuel aastal, sest enne pole vabasid aegu!!!!, edastan oma küsimuse teile. Olen hädas kõrge prolaktiini näiduga ja võtsin enne IVF läbiviimist õhtuti ühe tableti beomocriptini. Arst, kes viis nimetatud protseduuri läbi, tõstis rohu koguse 2 tableti peale. Kahjuks IVF ei õnnestunud ja kui tegin vereanalüüsi prolaktiini kohta, oli näit 440, peale mida pidin hakkama taas võtma ühe tableti. Järgmisel kuul on kavas teha FET protseduur. Minu küsimus on, kui ma jätkan taas ühe tabletiga, kas prolaktiin siis taas ei lähe kõrgeks. Millises vahemikus peaks prolaktiininäit olema olukorras, kus toimub kunstlik viljastamine/ külmutatud embrüo siirdamine? Kas nädalas vereprooviga prolaktiini näidu kontrollimine oleks piisav või peaks tegema sagedamini?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Siin on küll mingi suhtlusprobleem, sest tegelikult peaksid kõigile neile küsimustele vastused andma IVF-i või FET-i läbi viivad günekoloogid. Prolaktiini taseme korrigeerimiseks viljatusravis küll endokrinoloogi vaja ei ole. Günekoloogid on nagu Teiegi huvitatud protseduuride õnnestumisest ja püüavad tavaliselt teha kõik, et hormonaalne miljöö oleks võimalikult soodsaks timmitud. Kui miski pole korras, tavaliselt protseduurile ei võetagi. Olge hea ja täpsustage oma günekoloogi juures, millist bromokriptiini annust enne protseduuri peaksite tarvitama. Näit 440 on PERH-is kasutatavate normväärtuste juures täiesti normi piires, kuid erinevates laborites võivad normid erineda. Minu arvates on kord nädalas prolaktiini määramine veeniverest piisav, kuid ma ei ole viljtusarst, kes tunneks nende protseduuride peensusi.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.