pidev kaalutõus 17.08.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mureks on pidev kaalutõus, mis algas 11 aastat tagasi, peale teise lapse sündi. Olen 169 cm pikk, kaal enne teise lapse sündi 60 - 62 kg . Peale sünnitust jäi 5 lisakilo, millest lootsin paari aasta jooksul vabaneda. Kaal ei langenud vaid hakkas tasapisi tõusma. Eriti kiireks on kaalutõus muutunud viimase aasta jooksul, neist viimased 5 kilo paari kuu jooksul. Tänaseks kaalun juba 85 kilo. Olen tervislike eluviisidega- menüüst olen täielikult välja jätnud suhkru, jahutooted, alkoholi. Vaatamata sellele kaal tõuseb, tunnen sügavat väsimust ja meeleolulangust.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olete kindlasti tähele pannud, et ülekaalulisus on suur probleem kogu arenenud maailmas ja kahjuks pole siin ühtegi head lihtsat lahendust. Enamasti ei olegi kehakaalu suurenemise taga mingit tõsist haigust, vaid pärilik eelsoodumus, ainevahetusprotsesside aeglustumine vanusega ja ikka liigkülluslik toidulaud ja vähene füüsiline koormus. Kui lisandub ka depressioon, mille tunnuseks on pidev väsimus ja meeleolu langus, muudab see inimese veel vähem liikuvaks ja teeb ka dieedipidamise raskemaks. Nii kujunebki suletud ring, millest välja murda on väga raske.
Ei ole minulgi võlukepikest, mis kehakaalu langema paneks. Ja endokriinhaigus on rasvumise põhjuseks väga harva (ainult 2-3% juhtudest). Soovitan siiski lootust mitte kaotada, sest olete veel noor ja üldine füüsiline tervis on tõenäoliselt päris hea. Soovitan pöörduda kasvõi Eesti Diabeedikeskuse kaalukabinetti aadressil Tallinn, Sütiste 17, et saada asjatundlikku nõu ja tuge, valida välja trenn, mis kõige enam meeldib (kepikõnd, vesiaeroobika, tants vms.), haarata kaasa mõni samuti ülekaaluline sõbranna ja panna paika mõistlik (mitte liiga range) dieet. Lisaks on oluline mitte kaotada elurõõmu, sest kilod pole ainus oluline asi siin ilmas. Noorust ja sünnituseelset saledust pole tõenäoliselt võimalik tagasi saada, kuid 10kg aasta-poolteisega maha võtta on teile kindlasti jõukohane.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.