Kilpnäärmenäitude kontroll 06.07.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Umbes 4 aastat tagasi avastas naistearst hormoonianalüüside käigus kerge kilpnäärme alatalitluse ja määras väikese annusega asendusravi. Kuna siis tekkisid probleemid ärevuse ja vererõhu kõrgenemisega, lõpetasin ravi. Pärast seda on perearst kontrollinud kord aastas TSHd ning see on jäänud väidetavalt normi piiresse. (Igaks juhuks märgin, et analüüsid on tehtud erinevates laborites - alatalitlust näidanu Tallinnas Keskhaiglas ja ülejäänud Saaremaal Kuressaare haigla laboris.)

Hiljuti käisin taas perearsti vastuvõtul seoses tursetega, mis mul perioodiliselt kogu kehas tekivad. Millegipärast peavad koed mul perioodiliselt vett kinni ja põhjust ei ole veel leitud, olen saanud paar korda vett väljutavat süsti. Samuti on probleeme kehakaalu hoidmisega, mis kõigub küllalt suures vahemikus, kuigi ma enda teada oma eluviise ei ole muutnud (mul esineb kiire kaalus juurde võtmise ja samas ka kiire kaalulanguse perioode, keskmiselt iga paari aasta tagant kord nii ja kord naa, kuigi oma meelest ma ei anna ise mingit tõuget ei selleks ega teiseks, lihtsalt ainevahetuse kiirus nagu vahelduks tugevalt).
Nüüd jõudsin arsti juurde taas kehakaaluga seotud murega: talvel käis mul jälle see "tursunud periood" üle ja kevadel väsisin äkki kohutavalt ära. Totaalne energiapuudus ja ka juukseid kukkus mühinal välja. Panin kevadväsimuse süüks ja hakkasin võtma kompleksvitamiine, eraldi ka B12 ja rauda. Tursed kadusid mõne nädalaga, kehakaal on praeguseks langenud ca 6 - 7 kilo ilma pingutuseta, energiat on ka rohkem. Juukseid enam nii palju välja ei kuku.
Perearst oli puhkusel ja oli asendusarst, kes kuulas kaebused ära ja küsis kohe kilpnäärme kohta ilma, et oleksin varasemat diagnoosi maininudki. Pereõde ütles, et mulle on tehtud TSH teste regulaarselt ja näitaja oli viimati 3. Siis küsis asendusarst T4 näitu, mida ei olnud, sest mulle olevat kogu aeg tehtud ainult "üldanalüüsi" (nii öeldi).
Sain saatekirjad põhjalikule analüüsile.

Tunnen huvi, kas see, et testitakse ainult TSH-d ilma T3 ja T4-ta, jätab mingi võimaluse, et kilpnäärme töö on siiski häiritud? Viimati ka üks teine naistearst teatas mulle peale vaadates, et kilpnäärmega on ilmselt probleeme, mida olla näost näha (ma tõesti ei tea, mida ta nägi seal). Ja seda tean ka ilma analüüsideta, et ainevahetusega on mul kohati midagi valesti küll. Kas on olemas ka selliseid häireid, mida üldine TSH analüüs ei näita?

Olen nõuande eest väga tänulik.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui esineb TSH normiväliseid väärtusi, on tõepoolest mõtet ka FT4 (FT3) kontrollida. TSH on peegelhormoon, mida süneesitakse hüpofüüsis, FT4 toodetakse otseselt kilpnäärmes. Lisaks muutub TSH aeglaselt (kuudega), FT4 palju kiiremini (päevade ja nädalatega). Harvadel juhutudel, kui on kahtlus, et tegemist ei olegi kilpnäärme, vaid hoopis hüpofüüsi haigusega, on FT4 määramine TSH kõrval tingimata vajalik.
Samas tavapärases jälgimissituatsioonis, kui diagnoos on kindel, piisab jälgimiseks ka TSH-st.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.