Meessuguhormoonid, hirsutism 09.06.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mure algas teismeeas (u 15-16 aastaselt), kui menstruatsioon ei käinud enam regulaarselt ja leidsin esimesed mustad karvad rinna piirkonnas. Nüüd, pea kümme aastat hiljem, pole endiselt menstruatsioon regulaarne (mõnikord käib ühtlase vahega paar-kolm kuud, kuid siis jääb jälle ära). Teiseks mureks on, et paarist karvast on saanud tõeliselt mehine hulk karvu nii reitel, naba piirkonnas, rinnanibude ümber, rinnaesisel (tegemist ei ole paari-kümne karvaga vaid tõesti väga karvaste aladega). Samuti on paari viimase aasta jooksul tekkinud akne näol, seljal, rinnaesisel. Naistearst on kirjutanud välja pille, et normaliseerida olukorda (kohe kui ei võta enam, on olukord sama), olen käinud ka endokrinoloogi juures, kes kirjutas välja mingit hormonaalravi, mis samuti peale lõppemist ei andnud tulemusi.
Kui asjad kokku võtta, siis ilmselt on mul probleeme meessuguhormoonide rohkusega. Kas see võibki olla "lihtsalt niisama" või on mul lootust leida mingi reaalne põhjus sellele ja seda ravida? Ma saan aru, et kehakarvad on arstide jaoks kosmeetiline probleem, aga tunne on rohkem nagu tsirkuseinimesel juba.

Head!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt peab olema selge, kas ikka on tegemist meessuguhormoonide liiaga. Karvakasvu osas on pärilikud erinevused inimeste vahel päris suured. Kui olete varem juba uuritud nii günekoloogi kui endokrinoloogi poolt, peaks selles osas selgus käes olema. Kui on tõepoolest tegemist meessuguhormoonide liiaga, toob see enamasti kaasa menstruaaltsükli häired ja probleemid rasestumisel. Kui meessuguhormoonide liiga ei ole, on karvakasvu ohjeldamine pigem mittemeditsiiniline, vaid kosmeetiline probleem ja viljakusega ei tohiks muret olla.
Kui tõepoolest on tegemist meessuguhormoonide liiaga, oleks hea selgeks teha, kas liigtootmine toimub munasarjades või neerupealistes. See teadmine aitab korraldada toimivat ravi. Munasarjades põhjustab meessuguhormoonide ületootmist polütsüstiliste munasarjade sündroom, neerupealistes kongenitaalne adrenaalne hüperplaasia. Mõlemad on päriliku taustaga kogu fertiilse ea suguhormoonide taset mõjutavad seisundid, mille raskusaste võib olla väga erinev. Päriselt välja ravida ei ole kumbagi võimalik. Rakendada saab meetmeid hormoonide tasakaalu parandamiseks, mis mõnevõrra aitab ka karvakasvu vähendada. Üheks selliseiks ongi hormonaalse kontratsptiivi (nn. beebipillide) kasutamine, mis tõstab naissuguhormoonide taset ja parandab nii nais- ja meessuguhormoonide vahekorda. Pillid aitavad loomulikult üksnes seni kuni neid võetakse.
Soovitan oma probleemidest günekoloogiga tõsiselt rääkida tundes huvi ka viljakusperspektiivi vastu. Ehk siis saavad asjaolud selgemaks ja kujuneb ka arusaamine, kuidas karvakasvu lähema 20 aasta jooksul kontrolli all hoida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.