Parathormooni tase normist kõrgem, jätk... 02.06.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tänan Teid vastuse eest, see võttis juba ärevuse maha. Ma ei tahaks hüpohondriliseks muutuda ning niisama arstide uksi kulutada, seepärast tunduski mulle Prillitoosi saates tutvustatud terviseriskide pakett hea võimalusena ise väike tervisekontroll endale korraldada, ilma arsti tülitamata. Huvis oma tervisenäitajate vastu ei ole ju midagi halba, lootsin vastust, et kõik on korras. Tavaline inimene ei oskaks neid erinevaid analüüse oma perearstilt küsidagi ja ega perearst pole kunagi midagi sellist pakkunud ka. Viimane on mõistetav, sest kõik maksab. Aga enesetundest ei oska ise küll aru saada, kas D vitamiini tase on liiga madal või PTH kõrge... Võibolla oskate nõu anda, kui palju peaks D- vitamiini juurde võtma madala taseme korral? Minul oli D-vitamiini tase 44,8, samas olen talvekuudel kogu aeg D-vitamiini lisaks tarvitanud, seda kõige suurema sisaldusega, vahepeal isegi topeltkoguses purgi peal soovitatust (olen kuulnud, et meil müügil olevad D-vitamiinid on liiga väikestes kogustes). Aga ikka näitas analüüs, et D-vitamiini tase madal. See teeb nõutuks...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Suveperioodil ei peaks Te D-vitamiini pärast väga muretsema. Eelseisval kolmel suvekuul soovitaksin pigem võimalikult palju viibida värskes õhus. Otseselt päevitada pole vaja, piisab, kui nägu ja käed on katmata.D-vitamiini võiks uuesti kontrollida septembris, siis on näha, mida meie põhjamaine päike Teie heaks teha saab.
Talveperioodil on alates kliimaksist D-vitamiini ja kaltsiumi preparaatide võtmine osteoporoosi profülaktikaks igati asjakohane. Annuse osas tegelikult kestab siiani diskussioon ja uuemates ravijuhendites on soovitatud varasemast suuremaid annuseid. Seega siis võiks apteegist küsida kõige suurema D-vitamiini sisaldusega preparaati. 44,8 pole tegelikult väga madal tase, kuid jääb normile siiski alla.
Aga kõigepealt soovitan siiski perearsti juures oma analüüsides selgust saada, sest kui tõepoolest on tegemist kõrvalkilpnäärme ületalitlusega, on luud pigem ohustatud sellest kui D-vitamiini vaegusest.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.