hormonaalsed häired? 15.05.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen pikemat aega hädas halva näonahaga. Olen käinud aastaid(!) nahaarstil, aga abi ei ole siiani saanud. Kuna näonahk muutub hullemaks igakuiselt enne päevade algust, siis arvas nahaarst, et tegemist on mingi hormonaalse kõikumisega, mida tema ravida ei saa. Günekoloogilisi haigusi ei ole, tavapärane vereproov ei näidanud midagi. Kui pakkusin välja et teeks uue vereproovi hormoonitaseme kontrollimiseks, siis sain vastuseks, et kuna ma võtan pille (Jeanine), siis ei näita see niikuinii õiget pilti. Nüüd jätsin pillid ära (ei kasuta enam hormonaalseid vahendeid), nahk on muutunud veel hullemaks. Tundub, et nahaarstilt ma abi ei saa, on tekkinud lootusetuse tunne. Kas võiksin/peaksin pöörduma endokrinoloogi poole?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Veidi selgusetuks jääb, milles näonaha "halbus" seisab. Päris kõik meist ei saa kahjuks sündides kaasa siidpehmet veatut nahka ja pärilikud variatsioonid on siin üsnagi suured - nahk võib olla suurepooriline, rasune jne. Probleem ei pruugi olla haiguslik ja nahaarstist paremini aitab sel juhul kogenud kosmeetik.
Kui on siiski tegemist aknega (mädavistrikud e. vinnid) võib selle üheks põhjuseks olla meessuguhormoonide liig naise organismis. Sel juhul ongi esmavalikuks hormonaalsed kontratseptiivid ehk nn. beebipillid, mis tõstavad veidi naissuguhormoonide taset ja vähendavad aknet. Sellistel naistel muutub naonahk ka raseduse ajal ilusamaks, kuid peale sünnitust taas halvemaks. Pillide võtmise ajal kahjuks tõepoolest suguhormoonide taset mõõta ei saa ja õige tulemuse saamiseks peaks nende võtmise vähemalt 2-3 kuud enne analüüsi tegemist lõpetama. Lisaks tuleb meessuguhormoonide taset määrata tsükli I faasis, soovitavalt menstruatsiooni ajal. Igaks juhuks võiks kontrollida ka kilpnäärme talitlust. Tegelikult saab suguhormoonide taseme määramisel Teid aidata günekoloog. Meessuguhormoonide liia korral peaks aknele lisaks esinema ka tsüklihäireid ja/või liigkarvasust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.